Δευτέρα, 20 Μαΐου 2024

Euroleague: Επικός Καλάθης στο Μονακό - Έστειλε τη Φενέρ πάνω στον Παναθηναϊκό! (video)

Ο Έλληνας γκαρντ κυριάρχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι Τούρκοι είναι στο Final-4

8 Μαΐου 2024 22:35

Ο Νικ Καλάθης έδειξε την μεγάλη του προσωπικότητα και υπέγραψε το ιστορικό break της Φενέρ στην έδρα της Μονακό με 80-79, χαρίζοντάς της την πρόκριση στο Final Four, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία των playoffs της EuroLeague που επικρατεί εκτός έδρας στο πέμπτο παιχνίδι.

Ο Νικ Καλάθης σκόραρε δύο τεράστια τρίποντα στην παράταση, αρχικά για να ισοφαρίσει (77-77 στο 44') και εν συνεχεία για να γείρει την πλάστιγγα υπέρη της ομάδας του με σουτ στα 19.4" για το φινάλε (79-80).

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι στα πρώτα λεπτά. Η Φενέρ ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα (2-6), ωστόσο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 20λέπτου το προβάδισμα ήταν στα χέρια των Μονεγάσκων. Μοτιεγιούνας και Οκόμπο έδιναν λύσεις στη Μονακό την ώρα που η Φενέρμπαχτσε απαντούσε με τον Σεστίνα. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 40-35.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα στο 26' με τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις (47-48). Με ένα σερί 8-0 η Μονακό απάντησε και βρέθηκε στο +7 (55-48). Το τρίποντο του Μπιμπέροβιτς έστειλε ξανά το παιχνίδι στο καλάθι (55-53) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στο φινάλε. Ένα νέο τρίποντο του Μπιμπέροβιτς έφερε τη Φενέρ σε θέση οδηγού στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου (55-56).

Μεγάλες μάχες διαδραματίστηκαν στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν με πάθος για την πρόκριση στο Final Four. Ενώ η Φενέρ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, Τζέιμς και Οκόμπο ανέλαβαν δράση σε κομβικό σημείο και έβαλαν τη Μονακό μπροστά (68-67 στο 39'). Με το σκορ στο 70-70, ο Οκόμπο αστόχησε στο τελευταίο σουτ της Μονακό και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και στην τέταρτη περίοδο. Ο Νικ Καλάθης ανέλαβε δράση όταν η μπάλα έκαιγε και με δύο τρίποντα χάρισε τη νίκη στη Φενέρ. Αρχικά ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το τέλος (77-77) και στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ με νέο σουτ από την περίμετρο, 19.4" πριν το φινάλε (79-80).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Περούγκα, Πέρεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70, 79-80 (παρ.)