Τρίτη, 30 Απριλίου 2024

ΝΒΑ: «Ντύθηκε» Γιάννης ο Μίντλετον και οι Μπακς έμειναν... ζωντανοί

Ματσάρα!

7 Σεπτεμβρίου 2020 11:32

Όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού, λίγοι έδιναν ελπίδες στους Μπακς. Αλλά ο Κρις Μίντλετον με απόδοση... MVP και έχοντας 36 πόντους, οδήγησε το Μιλγουόκι στην νίκη με 118-115, μένοντας «ζωντανό» στην υπόθεση πρόκριση, μειώνοντας σε 3-1.

O «Greek Freak» μπήκε στον τέταρτο αγώνα με τους Χιτ την τελευταία στιγμή και έσφιξε τα δόντια παρά το διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο. Και ήταν εκπληκτικός έχοντας σε 11 λεπτά 19 πόντους. Αλλά ήταν και πάλι άτυχος μιας και σε ένα μαρκάρισμα του Ιγκουοντάλα, το πόδι του... γύρισε και βρέθηκε στο παρκέ με τον πόνο ζωγραφισμένο στο πρόσωπο του. Μετά τις δύο βολές που εκτέλεσε, πήγε στα αποδυτήρια και δεν ξαναγύρισε ποτέ στον αγώνα. Και εκεί που όλα έδειχναν Χιτ, μιας και οι Μπακς έχασαν τον υποψήφιο MVP του πρωταθλήματος, ήρθε η ώρα του Κρις Μίντλετον να... ντυθεί Αντετοκούνμπο και να οδηγήσει τους Μπακς στην νίκη με 118-115, έχοντας 34 πόντους, η οποία τους κρατάει «ζωντανούς» στα πλέι οφ με το σκορ στο 3-1 υπέρ του Μαιάμι.

Οι Χιτ αιφνιδίασαν τους Μπακς και προηγήθηκαν με 27-15, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει ξεκινήσει... ζεστός και ουσιαστικά να «παίζει» μόνος του απέναντι στο Μαιάμι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-22 υπέρ του Μαιάμι, ενώ από το Μιλγουόκι παρά την εξαιρετική παρουσία του «Greek Freak» κανείς από τους συμπαίκτες του δεν έμοιαζε να έχει... ξυπνήσει. Για να γίνει αυτό έπρεπε να χτυπήσει εκ νέου ο Αντετοκούνμπο και να περάσει εκτός αγώνα. Αυτό συνέβη με το σκορ στο 31-30, όπου ο Έλληνας άσος είχε στο διάστημα των 11 λεπτών που αγωνίστηκε, 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Μίντλετον άρχισε να σκοράρει και οι Μπακς έκαναν την ανατροπή, προηγούμενοι με 46-50 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς είχαν το προβάδισμα μέχρι το 62-65, με τους Χιτ να απαντάει με ένα επιμέρους 9-2, ώστε να προηγηθούν με 71-67. Το Μαιάμι είχε το προβάδισμα στα επόμενα λεπτά, όμως το Μιλγουόκι με την άνοδο του Λόπεζ στην επίθεση, μπόρεσε να προηγηθεί με 100-104. Η αντίδραση άμεση από τους Χιτ, οι οποιοί κατάφεραν με τρίποντο του Χίρο στα 59΄΄ να προηγηθούν με 107-106. Οι Μπακς έκαναν λάθος, οι Χιτ έχασαν την δική τους ευκαιρία για να... τελειώσουν τον αγώνα, με τα «Ελάφια» να έχουν την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Μίλντλετον κλείστηκε και πήρε τάιμ άουτ, ενώ στα 8 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ντι Βιτσέντζο πήρε την επίθεση και κέρδισε φάουλ. Όμως ο παίκτης του Μιλγουόκι έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του, έχοντας 1/2 βολές και ισοφαρίζοντας σε 107-107, με ένα δευτερόλεπτο και εννέα δέκατα να απομένουν. Ο Ντράγκιτς προσπάθησε για την νίκη στην εκπνοή αλλά η μπάλα... σφηνώθηκε στο στεφάνι και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κρις Μίντλετον ο οποίος ήταν... εξαφανισμένος την τέταρτη περίοδο, φώναξε «παρών» έχοντας εννέα από τους 11 πόντους των Μπακς και κυρίως πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο με το οποίο διαμόρφωσε το 112-116 με έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Χίρο έδωσε... παράταση στις ελπίδες των Χιτ με τρίποντο στα 3΄΄ (115-116), με τον Μίντλετον όμως με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 115-118 που ήταν το τελικό μιας και στο 1΄΄ και 9 δέκατα που απέμεναν οι παίκτες του Μαιάμι δεν εκτέλεσαν επίθεση.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 48-50, 88-86, 107-107 (καν.αγ.), 115-118 (α' παρ.).