Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024

Euroleague: «Ξέσπασε» πάνω στην Άλμπα ο Παναθηναϊκός

Νίκη επί των Γερμανών με 92-69

17 Δεκεμβρίου 2020 23:08

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε έντονα στο προηγούμενο ματς με τη Ρεάλ για τα διαιτητικά «εγκλήματα» εναντίον του, αλλά έβγαλε και αγωνιστική αντίδραση, «ξεσπώντας» πάνω στην Άλμπα με 92-69, έχοντας έναν εξαιρετικό Ιωάννη Παπαπέτρου.

Οι Πράσινοι ήταν εμφανώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκαν σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με 15/34 τρίποντα πήραν μια πολύτιμη νίκη, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα και έχοντας πλέον ρεκόρ 5-9 στη Euroleague.

Σε τρομερή βραδιά ήταν ο αρχηγός του Τριφυλλιού, Ιωάννης Παπαπέτρου, τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους, ενώ σε εξαιρετική μέρα ήταν ο Σαντ-Ρος με 13 πόντους και με φοβερή αμυντική δουλειά, αλλά και ο Παπαγιάννης με 12 πόντους.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, καθώς μετά το αρχικό 5-6 της Άλμπα έτρεξε ένα σερί 9-0 μετατρέποντας το σκορ σε 14-6 υπέρ του. Σε αυτό το διάστημα ο Παπαγιάννης ήταν τρομερός με 3/3 δίποντα, ενώ ο Παπαπέτρου ήταν ο "μαέστρος" αφού σκόραρε και πάσαρε με την ίδια... ευχέρεια.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν και με +9 (17-8), όμως με ένα σερί 0-7 οι Γερμανοί πλησίασαν σε 17-15, ενώ μείωσαν και στον πόντο (19-18) με ένα τρίποντο του Λο. Το finish του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλό, καθώς με δύο τρίποντα από Παπαπέτρου και Γουάιτ ξαναπήγε την διαφορά στο +7 (25-18).

Μήτογλου και Παπαπέτρου έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στο Τριφύλλι (29-18) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά και πάλι η Άλμπα έβρισκε τον τρόπο να διατηρείται μέσα στο ματς. Τίεμαν, Σίβα και Σίκμα σκόραραν σερί καλάθια και μετέτρεψαν το σκορ σε 29-26 κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι, ενώ ο Νίκιτς μείωσε κι άλλο κάνοντας το 31-29.

Για άλλη μια φορά όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε καλά στην... καυτή ανάσα της Άλμπα και με τους καλύτερους του παίκτες, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να σκοράρουν, πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 39-32.

Με τρία σερί τρίποντα από τους Φόστερ, Σαντ-Ρος και Γουάιτ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 48-35 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, δείχνοντας αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Η Άλμπα προσπάθησε και μείωσε λίγο σε 50-41, όμως οι Πράσινοι έβαλαν και στην εξίσωση τον απίστευτο Νέντοβιτς, που έκανε... όργια.

Τρία τρίποντα του Σέρβου και ένα του Κασελάκη έφεραν τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 66-51, έχοντας απίστευτη ευστοχία έξω από τα 6.75μ, με 7 εύστοχα σουτ μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο!

Στην τελευταία περίοδο η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει τους Πράσινους, καταφέρνοντας να μειώσει στους 7 (76-69), αλλά σε εκείνο το σημείο πήρε ξανά μπρος ο Παπαπέτρου, που με δύο σερί τρίποντα μετέτρεψε το σκορ σε 83-69, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, η οποία ήρθε για τον Παναθηναϊκό με το τελικό 92-69 και τον Φόστερ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με δικό του τρίποντο στη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 37-32, 66-52, 92-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης (4 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 13 (3/9 τρίποντα), Γουάιτ 9 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 8 (2/6 τρίποντα), Σίβα 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 16/28 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 15/16 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Άλμπα Βερολίνου: 12/32 διποντα, 12/29 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη.

Πηγή: Sportdog.gr