Euroleague: Νίκη-θρίλερ για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μπάγερν (Video)

«Καθάρισε» το ματς ο Σλούκας

8 Ιανουαρίου 2021 23:12
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Euroleague: Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 84-82 της Μπάγερν Μονάχου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΣΕΦ, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει απίστευτη εμφάνιση! Ενώ, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ζενίτ με αποτέλεσμα να φανεί αρκετά αδύναμος και να χάσει το παιχνίδι με διαφορά 12 πόντων.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, ενώ είχε συγκλονιστικό φινάλε, καθώς ο Τσίπσερ αστόχησε σε τρίποντο για τη Μπάγερν στην εκπνοή, αλλά διαμαρτυρήθηκε ότι του έγινε φάουλ. Όλος ο πάγκος της Μπάγερν όρμησε στο γήπεδο, με τον προπονητή των Βαυαρών, Αντρέα Τρινκέρι, να... κυνηγά τους διαιτητές!

Ο Σλούκας ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού, με 24 πόντους 7 ασίστ και 3/4 τρίποντα, αλλά και πολλά κρίσιμα καλάθια στο φινάλε. Καθοριστικοί ήταν επίσης οι Βεζένκοφ (13π.), Έλις (11π. και σημαντικά ριμπάουντ στο φινάλε) και Σπανούλης (10π.), ενώ στο σκοράρισμα συνέβαλλε και ο Χάρισον με 11 πόντους.

Για τη Μπάγερν ξεχώρισαν οι "καυτοί" Σίλι και Ρέινολντς με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να προσπαθεί να πάρει το παιχνίδι... μόνος του, αφού είχε 7/8 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του στη Euroleague στο 9-8 και στις 12 Ιανουαρίου αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ εκτός έδρας.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες μπήκαν με το... πόδι στο γκάζι, με την επίθεση να υπερισχύει της άμυνας. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν πιο εύστοχοι στα πρώτα λεπτά καθώς οι Σλούκας, Χάρισον και Πρίντεζης σημείωσαν από ένα τρίποντο έκαστος και έδωσαν στους Πειραιώτες προβάδισμα με 16-9. Η Μπάγερν απάντησε με σερί 9-0 και τους Ρέινολντς, Σίλι και Ραντόσεβιτς να την καθοδηγούν στην επίθεση και προηγήθηκε 16-18.

Ο Ρέινολντς έμοιαζε να παίζει... μόνος του στη ρακέτα του Ολυμπιακού και έκανε μεγάλη ζημιά με συνεχείς πόντους. Οι Πειραιώτες έμειναν κοντά στο σκορ (25-27), αλλά σε εκείνο το σημείο άρχισε το ρεσιτάλ του Σίλι.

Ο άσος της Μπάγερν πέτυχε συνολικά τέσσερα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, το τρίτο εκ των οποίων έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (28-35) στους Βαυαρούς.

Οι δύο ομάδες συμπλήρωσαν από νωρίς τα 5 ομαδικά φάουλ στη δεύτερη περίοδο και σκόραραν αμφότερες αρκετούς πόντους από βολές, με το σκορ να παραμένει σε παρόμοια επίπεδα (33-42). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με τον Σλούκα να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο σε εκτέλεση και δημιουργία (11 πόντοι και 5 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) με άξιο συμπαραστάτη τον Έλις.

Ο Αμερικανός πέτυχε 5 σερί πόντους και ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 11-2 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας σε 44-44 προτού ο Φλοκαντάρι διαμορφώσει το 44-46 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μονομαχία μεταξύ Σλούκα και Μπόλντγουιν. Ο πλέι μέικερ του Ολυμπιακού έδωσε το προβάδισμα στους Ερυθρολεύκους (48-46) με 4 σερί πόντους, αλλά ο πρώην παίκτης των Πειραιωτών απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις ομάδες ισόπαλες (51-51).

Ο Ρέινολντς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τη Μπάγερν, ενώ ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει πόντους και από τους Μάρτιν, Σπανούλη εκτός του Σλούκα.

Στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Χάρισον έσπασε την ισοπαλία με 2/2 βολές (61-59), ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 64-59 και ο Μπόλντγουιν μείωσε σε 64-61.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε μαζί τους Σπανούλη και Σλούκα στην τέταρτη περίοδο και είδε αποτελέσματα. Ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη έδωσε "αέρα" 6 πόντων (69-63) στον Ολυμπιακό στο 33' για να ακολουθήσει ακόμα ένα τρίποντο του Βεζένκοφ για το 72-63.

Ο Σίλι μείωσε με τρίποντο (72-66), αλλά ο Σλούκας τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα (75-66) στο 34'. Παρ' όλα αυτά, ο καταπληκτικός Σίλι ισοφάρισε (77-77), δύο λεπτά πριν το τέλος. Εκεί πάντως... μίλησαν οι Βεζένκοφ και Σλούκας, με τον δεύτερο να σκοράρει τους 4 τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού για το 84-79. Ο Μπόλντγουιν έκανε ένα φθηνό λάθος, στη συνέχεια ο Σίλι μείωσε με τρίποντο σε 84-82 και το παιχνίδι έληξε με διαμαρτυρίες από την πλευρά της Μπάγερν.

Στην τελευταία φάση οι Γερμανοί ζήτησαν φάουλ του Βεζένκοφ σε προσπάθεια του Τσίπσερ για τρίποντο. Δεν σφυρίχτηκε κάτι, ο Γερμανός αστόχησε και το τελικό σκορ σταμάτησε στο 84-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 10 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ