Euroleague: Κάκιστη εμφάνιση και πισωγύρισμα για τον Παναθηναϊκό

Ήττα με 81-69 από τη Ζαλγκίρις

11 Δεκεμβρίου 2020 23:00

Ο Παναθηναϊκός, μετά το θρίαμβο στο Μιλάνο, προχώρησε σε μια κάκιστη εμφάνιση και δέχθηκε βαθμολογικό πισωγύρισμα στη Euroleague, με τη Ζαλγκίρις να περνά από το ΟΑΚΑ με 81-69 και να δείχνει της αδυναμίες του για ακόμη μια φορά.

Οι Πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφια διαφορά σχεδόν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισαν σε 50-50 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά έκτοτε "κατέρρευσαν" και άφησαν τη Ζαλγκίρις να επικράτησει με 31-19 στο επιμέρους σκορ των τελευταίων λεπτών και να φτάσει τελικά σε μια άνετη νίκη.

Με την εντός έδρας ήττα από τους Λιθουανούς ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά... πέταξε στα σκουπίδια τη σπουδαία νίκη που πήρε επί της Αρμάνι στο Μιλάνο. Οι Πράσινοι υποχώρησαν στο 4-8 στη Euroleague και την Τρίτη 15 Δεκεμβρίου έχουν δύσκολη αποστολή καθώς υποδέχονται τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Νέντοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 12 πόντους, ενώ οι Παπαγιάννης και Μακ πρόσθεσαν από 10 και ο Μήτογλου είχε 9 πόντους.

Μεγάλη ζημιά στο Τριφύλλι έκανε ο Γκριγκόνις με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα, ο Χέιζ πέτυχε 14 πόντους και ο Γιοκουμπάιτις 10, όλους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Το παιχνίδι

Η εκπληκτική ευστοχία της Ζαλγκίρις στα τρίποντα ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά από τη στιγμή που ο από την πλευρά του Παναθηναϊκός δεν ήταν καθόλου καλός στον συγκεκριμένο τομέα. Χαρακτηριστικά οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 9/13 τρίποντα, ενώ οι Πράσινοι με μόλις 2/7. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ασταμάτητος, με 18 πόντους, 4/5 τρίποντα και 7/8 σουτ συνολικά.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τη Ζαλγκίρις να αρχίζει να ξεφεύγει με τρία σερί τρίποντα που την έφεραν στο +9 (8-17). Η ευστοχία των Λιθουανών συνεχίστηκαι δεν άργησαν να πάρουν διψήφια διαφορά τρέχοντας επιμέρους σκορ 14-6 (12-22), ενώ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 12-24 υπέρ τους.

Ο Μήτογλου ξεμπλόκαρε τον Παναθηναϊκό και μείωσε σε 18-24 με τρίποντο, αλλά οι Λιθουανοί απάντησαν άμεσα με δύο δικά τους τρίποντα για το 18-30. Η διαφορά παρέμεινε σε παρόμοια επίπεδα, με τους Γκριγκόνις και Χέιζ κατά κύριο λόγο να "πυροβολούν" από την περιφέρεια κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός πλησίαζε στο σκορ, για να φτάσουμε στο 33-43, τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ξεκίνησε αμέσως στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πράσινοι να τρέχουν σερί 8-0 χάρη σε βολές του Παπαπέτρου και δύο τρίποντα από Ουάιτ και Νέντοβιτς, μειώνοντας στο καλάθι (41-43). Ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντο του Μακ (50-50), αλλά σε εκείνο το σημείο "βραχυκύκλωσε" επιθετικά και έμεινε 4 λεπτά χωρίς καλάθι. Οι Μιλάκνις, Χέιζ και Ρούμπιτ του έκαναν ζημιά, με τη Ζαλγκίρις να απαντά με σερί 10-0 και να ξεφεύγει με 50-60 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, που πέτυχε μόλις ένα δίποντο στα πρώτα 3 λεπτά και δέχθηκε 7 πόντους, με τον Γιοκουμπάιτις να τον "πληγώνει" και τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει με 15 (52-67).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επανέλθει με σερί 8-0 (60-67), αλλά "κατέρρευσε" και πάλι. Τόσο στην επίθεση με ανορθόδοξες επιλογές όσο και στην άμυνα, όπου ο Γιοκουμπάιτις έκανε... πάρτι με κρίσιμα καλάθια, όπως το γκολ-φάουλ που έκανε το σκορ 60-70. Η Ζαλγκίρις έφυγε από το ΟΑΚΑ με μια σημαντική νίκη και μάλιστα εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας (69-81).

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-43, 50-60, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 10 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/5 σουτ), Παπαπέτρου 10 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 9 (1), Μπεντίλ, Σαντ Ρος 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 14 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 3 (1/4 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 8 (8 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 10 (1), Γκριγκόνις 24 (3/6 δίποντα, 6/8 τρίπονα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβέρν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 16/34 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 13/16 βολές, 29 ριμπάουντ (18+11), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 18/40 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 6/7 βολές, 41 ριμπάουντ (29+12), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: Sportdog.gr