Basket League: Με απίστευτο Τέρνερ «πήρε» τον Προμηθέα ο ΠΑΟΚ - Εύκολα ΑΕΚ και Άρης (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις των αγώνων

6 Μαρτίου 2021 20:16
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Basket League: Με απίστευτο Τέρνερ «πήρε» τον Προμηθέα Πατρών ο ΠΑΟΚ, ενώ εύκολες νίκες πέτυχαν οι ΑΕΚ και Άρης. Ενώ, ροπαλιά έριξε ο Ηρακλής στο Περιστέρι!

Πιο αναλυτικά , τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε εκδίκηση για τον χαμένο ημιτελικό του Κυπέλλου από τον Προμηθέα επικρατώντας με 81-78 και πλέον κοιτάει το πλασάρισμα του στα πλέι οφ της Basket League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του Δικεφάλου ήταν ο Έλστον Τέρνερ, ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους, με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να δίνει πολύτιμες λύσεις στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να έχει το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Η ομάδα της Πάτρας πήρε προβάδισμα τριών κατοχών για πρώτη φορά 2’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τον Γκραντ (10-17), με τον Κάρτερ να απαντάει με τρίποντο, και το σκορ να διαμορφώνεται στο 13-18.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τέρνερ να παίρνει φωτιά στην δεύτερη περίοδο και να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους πήρε τα ηνία του αγώνα (24-23). Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα (27-23). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Δικέφαλος βρήκε πάλι ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά στους 7 πόντους (34-27), τρέχοντας ένα επιμέρους 21-9 στο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης με τρίποντο του Μαργαρίτη (37-27), ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα βοήθησε τον Προμηθέα να τρέξει ένα επιμέρους 20-10 στην συνέχεια και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (47-47). Ο ΠΑΟΚ ξανά με τον Τέρνερ βρήκε λύσεις κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 56-51.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος βρίσκοντας λύσεις από τους Λοβ Τέρνερ και Κακλαμανάκη και να φτάνει στην νίκη με το τελικό 81-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78

AEK – Μεσολόγγι 98-76

Με το δεξί επέστρεψε μετά τα κρούσματα κορωνοϊού στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ΑΕΚ, επικρατώντας του Μεσολογγίου με 98-76 για την 15η αγωνιστική της Basket League. H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε μουδιασμένη το ματς (3-12), ωστόσο αργά και σταθερά ανέβασε την απόδοση της φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση στο φινάλε.

Η έλλειψη ρυθμού της ΑΕΚ ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής στο ξεκίνημα του αγώνα με το Μεσολόγγι να καταφέρνει να προηγηθεί με 9 πόντους (3-12). Η Ένωση αντέδρασε και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (18-16), και κράτησε τη ηνία μέχρι το τέλος της πολύ παραγωγικής πρώτης περιόδου (27-24).

Η ΑΕΚ συνέχισε να ανεβάζει την απόδοση της και στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάει την διαφορά της στους 8 πόντους αρχικά με συνεχόμενα καλάθια του Σλότερ (36-28), ενώ λίγο αργότερα πήγε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (43-32), με τον Χρυσικόπουλο. Το διψήφιο προβάδισμα των Κιτρινόμαυρων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα πόντων (52-40).

H κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στην επανάληψη με την διαφορά να διατηρείται σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους και να έχει ανοδική τάση. Έφτασε αρκετές φορές μέχρι τους 16 πόντους και δύο στην μέγιστη τιμή των 18, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 76-60. Το Μεσολόγγι δεν κατάφερε να αντιδράσει ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τους Κιτρινόμαυρους να παίρνουν την νίκη με 98-76

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 52-40, 76-60, 98-76

Άρης-Λάρισα 70-52

Όπως στον αγώνα με το Μεσολόγγι, έτσι και στο παιχνίδι με την Λάρισα, ο Άρης έκανε το χρέος του… Οι “κίτρινοι” εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, κέρδισαν το σύνολο του Παπανικολόπουλου και πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη με 70-52.

Το σύνολο του Σάββα Καμπερίδη ανταποκρίθηκε στο μεγάλο “πρέπει” που υπήρχε για το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο ουσιαστικά το εξασφάλισε στην τρίτη περίοδο, κατά την διάρκεια της οποίας οι γηπεδούχοι “πάτησαν” γκάζι και η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους (56-33).

Από την άλλη, η Λάρισα που έχει… μπλέξει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας μετά τις ήττες από ΠΑΟΚ και Άρη, δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση έχοντας μάλιστα μόλις 4/21 τρίποντα.

O Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-2 ενώ ο Φλιώνης διαμόρφωσε το 8-2. Ο Ρας μείωσε σε 8-5 και ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Φλιώνη ο οποίος “έγραψε” το 11-5. Οι “κίτρινοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα, δεν άφηναν στην Λάρισα να κάνει το παιχνίδι της και στο 7′ οι Θεσσαλονικείς είχαν πάρει ένα +9 (18-9).

Οι φιλοξενούμενοι “ψαλίδισαν” γρήγορα την διαφορά (18-16) και έπειτα από το αντιαθλητικό φάουλ του Σταμάτη και καλάθι του Σμιθ, η Λάρισα πέρασε μπροστά (18-20 με 0-11 σερί). Ο Ντραγκίσεβιτς “ξεκόλλησε” τον Άρη (20-20) και η πρώτη περίοδος έληξε 22-22.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 24-26 (13′), ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε (26-26) και ο Βόσνιος διαμόρφωσε το 28-26. Το 31-26 έγινε από τον Σιδηροηλία, o Σμιθ δημιουργούσε προβλήματα στο σύνολο του Καμπερίδη φτάνοντας τους 12 πόντους και κάνοντας το 31-29.

Με σερί 7-0, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 9 πόντους (38-29) ενώ με την λήξη του ημιχρόνου ο Φλιώνης έδωσε αέρα 11 πόντους (40-29) στον Άρη.

To σύνολο του Καμπερίδη ξέφυγε με 13 πόντους (44-31), η Λάρισα προσπαθούσε να σκοράρει μέσω τριπόντων αλλά δεν τα κατάφερνε και ο Κουζέλογλου “έγραψε” το 46-33. Ο Άρης “πήγε” στο +16 (49-33) με εύστοχο σουτ του Ντεκόζι έξω από τα 6.75 και ο Κουζέλογλου έκανε το 51-33 (26′).

Κάπου εκεί είχαν μπει για τα καλά οι βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα των “κιτρίνων”… Μάλιστα, αργότερα ο Άρης έφτασε στο +23 (56-33), ο Καμπερίδης έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία της Λάρισας (56-35) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 56-37.

Η τέταρτη περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και όλα είχαν κριθεί. Στο 34′ το σκορ ήταν 60-43, στο 35′ ο Άρης ήταν μπροστά με 62-44 και επικράτησε της Λάρισας με 70-52.

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52