Basket League: «Ροπαλιά» Ηρακλή στο Περιστέρι (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

6 Μαρτίου 2021 18:38
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Basket League: Μεγάλο διπλό, στην προσπάθεια να παραμείνει στα μεγάλα σαλόνια πέτυχε ο Ηρακλής, που νίκησε 79-70 το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Με τον Ολυμπιακό χθες για τον θεσμό της Euroleague, να καταφέρνει να αντιστρέψει το σερί ηττών που είχε στα τελευταία παιχνίδια

Ο «γηραιός» έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών και πλέον έχει ρεκόρ 6-9, ενώ η ομάδα των Δυτικών προαστίων γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και έχει πλέον ρεκόρ 9-7.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε για τους νικητές ο Χάγκινς, ο οποίος προσέφερε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και άλλες 4 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Καββαδά, που είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Έμπακς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτεγουεϊ με 17 πόντους, αλλά τους περισσότερους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο ΜακΛιν είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς:

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε τον αντίπαλό του και προηγήθηκε 8-0 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά γρήγορα, το Περιστέρι όχι μόνο «μάζεψε» τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά κιόλας 11-10 (5’).

Μάλιστα, με αιχμή του δόρατος τον Πέτεγουεϊ «έτρεξε» ένα σερί 13-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά +10 (24-14).

Με τρίποντο του Κρόκετ, οι γηπεδούχοι έκαναν το 27-14 και έκτοτε έχασαν την επαφή με το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και με σερί 9-0 σε τρία λεπτά, ξαναμπήκαν στο ματς (27-23).

Το τάιμ άουτ του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεμπλόκαρε τους παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων, που επανέφεραν τη διαφορά στους 9 (32-23) και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 41-35.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και συντηρούσαν τη διαφορά στους 7-8 πόντους, φτάνοντας κάποιες φορές και σε διψήφιο νούμερο (50-40) στο 25’ και (58-48) στο 29’.

Όμως, δεν έδειχναν ικανοί να «τελειώσουν» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν τα όπλα και με ένα μικρό σερί 5-0, μείωσαν εκ νέου σε 58-53, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι παίκτες του «γηραιού» μπήκαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 7-3, μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (61-60).

Το τάιμ άουτ των γηπεδούχων δεν άλλαξε κάτι, αφού οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 5-0, έφεραν τούμπα το ματς, προηγήθηκαν 65-61 και έκτοτε δεν… κοίταξαν πίσω.

Η άμυνα τους «τσάκιζε κόκκαλα», εγκλωβίζοντας τους γηπεδούχους και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κράτησαν τη διαφορά. Άντεξαν στην πίεση και τελικά έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79