Basket League: Μεγάλο διπλό δια χειρός Λάνγκφορντ για ΑΕΚ στο Ιβανώφειο - Θρίαμβος στη Λάρισα για Ιωνικό!

Basket League: Μεγάλο διπλό δια χειρός Λάνγκφορντ για ΑΕΚ στο Ιβανώφειο -  Θρίαμβος στη Λάρισα για Ιωνικό!
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Basket League: Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πήραν ΑΕΚ και Ιωνικός επί του Ηρακλή και της Λάρισας, αντίστοιχα.
Ενώ, κάκιστη εμφάνιση και πισωγύρισμα πραγματοποίησε χθες ο Παναθηναϊκός για την Euroleague

Ηρακλής – ΑΕΚ 72-79

Η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 79-72. Η Ένωση είχε διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στο φινάλε είχε αυτοκτονικές τάσεις. Ο Κιθ Λάνγκφορντ, όμως, βγήκε μπροστά και με καθοριστικούς πόντους χάρισε τη νίκη στους κιτρινόμαυρους.

Οι ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και ήταν χαρακτηριστικό ότι σημειώθηκαν ελάχιστοι πόντοι (7-6). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι. Οι άμυνες του Ηρακλή και της ΑΕΚ ήταν πρωταγωνίστριες και κράτησαν το σκοράρισμα σε χαμηλά επίπεδα (14-11).

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη. Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε όργια, σημείωσε 12 συνεχόμενους πόντους και έδωσε στην Ένωση την ευκαιρία να ξεμακρύνει (23-32). Ο Ηρακλής, όμως, δεν τα παράτησε. Ο Γηραιός απάντησε με δικό του σερί 6-0 και κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (31-32). Οι φιλοξενούμενοι είχαν, όμως, τις λύσεις και με τρίποντο μαχαιριά του Ματσιούλις στο φινάλε του ημιχρόνου προηγήθηκαν με 39-31. Για τους γηπεδούχους ο Καββαδάς έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα και μέτρησε 13 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και με συνεχόμενα τρίποντα του Χάνλαν πλησίασε στο σκορ (37-40). Ο Γιόνας Ματσιούλις, όμως, δήλωσε και πάλι παρών και με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του (37-43). Η Ένωση συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις η διαφορά ανέβηκε στους εννιά πόντους (41-50), ενώ οι προσωπικοί πόντοι του Λιθουανού ήταν 14.

Η διαφορά στο ματς συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά στους 13 πόντους (41-54). Mέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία του σκορ, παρότι οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν (44-56). Τα πολλά λάθη του Γηραιού δεν του επέτρεπαν να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο ματς.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ είχε τη λύση σε άμυνα και επίθεση και κράταγε σε απόσταση τους Θεσσαλονικείς (52-64). Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης το πήρε προσωπικά και με δύο συνεχόμενα καλάθια έριξε τη διαφορά στους δέκα (56-66). Η διαφορά συνέχισε να πέφτει και ο Ηρακλής μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς (59-66). Στα τελευταία τρία λεπτα οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς Τσαϊρέλη και Μορέιρα, καθώς αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ (64-70).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ μίλησε στο τέλος και καθάρισε το παιχνίδι για την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός πέτυχε καθοριστικά καλάθια και κλείδωσε τη νίκη για την Ένωση (72-79), η οποία έφυγε με ένα μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 37-43, 44-56, 72-79

Λάρισα – Ιωνικός 76-97

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός, καθώς επικράτησε της Λάρισας εκτός έδρας με 97-76. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πήρε τον έλεγχο στο ματς, προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές και εν τέλει πανηγύρισε ένα εύκολο διπλό. Ντεμπούτο για τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με τη φανέλα της ομάδας της Νίκαιας.

Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά στο ματς και ήταν ιδιαίτερα εύστοχη έξω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς ξεκίνησε το ματς με 2/2 (6-2). Ο Ιωνικός απάντησε με τον ίδιο τρόπο και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια (8-8), ενώ συνέχισε το σερί του και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (8-13). Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (17-17). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 46 πόντοι (22-24).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (35-35). Ο Ιωνικός ανέβασε την απόδοση του κατακόρυφα και με κορυφαίο τον Σμιθ έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-46). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 55-41.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά η διαφορά έμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα (49-64). Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην τρίτη περίοδο και κράτησαν εύκολα τα ηνία του σκορ (58-75).

H Λάρισα ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 22 πόντους (60-82)! Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ιωνικός έφυγε με το διπλό από τη Λάρισα (76-97).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97

Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 14 (2), Γκούντγουιν 7, Ουέμπ 13 (2), Ρας 5 (1), Μούρτος 4, Κώττας, Σμιθ 22 (3), Καμάρας, Μπέρι, Καμπερίδης 2, Σπυρόπουλος 6, Παπαδάκης 3 (1)

Ιωνικός (Αγγέλου): Σμιθ 19 (1), Έλμορ 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Χόλοουελ 18 (1), Μουχαγμίν 8, Πετρόπουλος 3 (1), Πριντζέτ 7 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 6, Τουντζιαράκης, Χουγκάζ 13 (2)

Πηγή: sportdog.gr