Τρίτη, 30 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Μπάγερν (80-73): Στον τελικό του 5ου «Παύλος Γιαννακόπουλος» οι πράσινοι με θέαμα και «κερασάκι» από τον Γκάι

Θέση στον τελικό του 5ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος κόντρα στην Εφές έκλεισε ο Παναθηναϊκός

23 Σεπτεμβρίου 2023 21:57
(ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)
Από Ανθή Κουρεντζή

Η πρώτη εμφάνιση του νέου Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ συνδυάστηκε με νίκη. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε με 80-73 της Μπάγερν και έκλεισε θέση κόντρα στην Εφές στον τελικό του 5ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος, ικανοποιώντας απόλυτα -για τα δεδομένα της εποχής- τους χιλιάδες οπαδούς που βρέθηκαν στο Μαρούσι για να δουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα. Με την ευκαιρία, δείτε την απόφαση για τα ντέρμπι ΑΕΚ - ΠΑΟ.

Οι Βαυαροί βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους στο 10', αλλά επέστρεψαν στο ματς και ζόρισαν τους πράσινους, με τον Κάιλ Γκάι να βάζει ένα καταλυτικό τρίποντο περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος και να βάζει έτσι το κερασάκι στην τούρτα.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έγινε αφεντικό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας μία ονειρική πρώτη περίοδο στην οποία προηγήθηκε με 28-13 (10'), χωρίς καν να χρειαστεί να αξιοποιήσει τα φάουλ για να κρατήσει την Μπάγερν τόσο χαμηλά.

Ένα καλάθι από τον Λεσόρ στη ρακέτα και δύο διαδοχικά τρίποντα από Γκριγκόνις και Ερνανγκόμεθ ήταν οι φάσεις που ξεχώρισαν στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με μπροστάρη τον Κάρσεν Έντουαρντς που σημείωσε 14 πόντους, η Μπάγερν μπήκε στο ματς και μείωσε στους 6 πόντους (43-37, 20') πριν την ανάπαυλα.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια και μέχρι το 23' η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφερε το ματς στα ίσια (46-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Ένα τρίποντο από τον Ντίνο Μήτογλου 30" πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έδωσε στους πράσινους προβάδισμα 5 πόντων (61-56), όμως οι Βαυαροί μείωσαν σε 61-58 με δύο βολές από τον Λεάντρο Μπολμάρο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έτρεξε ένα σερί 8-0 σε 4'30" για να βρεθεί στο +11 (69-58). Τέλος στο πράσινο σερί έβαλε ο Νικ Γουάιλερ Μπαμπ με ένα τρίποντο. Ένα λεπτό αργότερα απάντησε με το ίδιο νόμισμα ο Μήτογλου και έγραψε το 74-63. Το σκορ μετατράπηκε βέβαια σε 74-70, μετά και από ένα μεγάλο σουτ του Κάρσεν Έντουαρτνς στα 2'30" πριν από το τέλος και έπειτα σε 74-72, χάρη σε δύο βολές του Σιλβέν Φρανσίσκο.

Ο Κάιλ Γκάι ήρθε να απλοποιήσει την κατάσταση, ευστοχώντας από την περιφέρεια για το 77-72 περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ακολούθησε ένα καλάθι του Λεσόρ για το 79-72 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73