Eurobasket 2022: Πρόκριση για την Τσεχία που επικράτησε του Ισραήλ με 88-77

Θα βρεθούν στο δρόμο της Εθνικής

8 Σεπτεμβρίου 2022 20:31

Τη νίκη που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει την 4η θέση του τέταρτου ομίλου και μαζί την πρόκριση στους "16" του EuroBasket πήρε η Τσεχία. Με την τριάδα των Χρούμπαν, Σατοράνσκι και Βέσελι να κάνει όλη τη δουλειά επικράτησε του Ισραήλ και θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής στους "16".

Οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι - καλάθι μέχρι και τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 13-14 υπέρ του Ισραήλ. Από εκεί και μετά η Τσεχία έτρεξε επί μέρους 13-3 για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 26-17.

Eurobasket 2022 Τσεχία Ισραήλ

Οι Τσέχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να σταθεροποιηθεί σε διψήφια νούμερα. Σημαντικό ρόλο για αυτό έπαιξε η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (23-13) αλλά και η ευστοχία τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου όπου μετά από 20 λεπτά αγώνα είχαν το εντυπωσιακό 7/10. Κάπως έτσι ήρθε φυσιολογικά το 53-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το Ισραήλ άρχισε σιγά σιγά να μαζεύει το σκορ και με τον Αβντίγια σε ρόλο δημιουργού και σκόρερ κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις (65-61) με 1.28 να απομένει για το τέλος περιόδου. Τελικά οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δκεάλεπτο με το σκορ στο 67-62.