Σάββατο, 04 Μαΐου 2024

Eurobasket 2022: Μεγάλη Βρετανία - Κροατία 65-86 - Σε δέκα λεπτά τελείωσαν όλα (video)

Σπουδαίο ματς από τον Έσον

3 Σεπτεμβρίου 2022 17:12

Η Κροατία πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και μετέτρεψε σε περίπατο ένα παιχνίδι που μέχρι το ημίχρονο έδειχνε επικίνδυνο, πήρε τη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας (86-65) και έκανε σεφτέ στο Eurobasket 2022.

Ένα καλό (εντυπωσιακό) δεκάλεπτο έφτανε για την Κροατία, προκειμένου να της δώσει τη νίκη απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία (86-65) για το EuroBasket 2022. Οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο, όπου σημείωσαν 35 πόντους με 10/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/10 βολές, μετατρέποντας σε περίπατο ένα παιχνίδι που για είκοσι λεπτά ήταν αρκετά ενδιαφέρον.

Εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη απέναντι στην Ουκρανία, η Μεγάλη Βρετανία ξεκίνησε καλά και έδειξε ικανή να προβληματίσει την Κροατία. Με τον Μάιλς Χέσον (16 πόντοι στην ανάπαυλα) σε πρωταγωνιστικό ρόλο, η ομάδα του Νέιθαν Ρέινκινγκ έμεινε κοντά μέχρι το ημίχρονο (31-37), αλλά από εκεί και πέρα ήρθε η κατάρρευση.

Ή, αν προτιμάτε, η απογείωση της Κροατίας, που έπαιξε σύμφωνα με τις πραγματικές δυνατότητές της και κυριάρχησε. Ο Ντόμινικ Μάβρα ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε ενέργεια, ο Ίβιτσα Ζούμπατς τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι η Κροατία "καθάρισε" το παιχνίδι από το 30ό λεπτό (40-72), κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Το μόνο άσχημο για την Κροατία ήταν πως στη διάρκεια του δεύτερου μέρους έχασε τον Κάρλο Μάτκοβιτς με διάστρεμμα, γεγονός που προβληματίζει τον Νταμίρ Μουλαομέροβιτς για τη συνέχεια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-37, 40-72, 65-86.