Basket League: Ο ΠΑΟΚ «έπνιξε» την ΑΕΚ! (Video)

Iσοφάρισε τη σειρά και πάει ΟΑΚΑ για να παίξει στα ίσα την πρόκριση - Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

13 Μαΐου 2021 22:24

Επικρατώντας με 81-73 στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 στη σειρά με την ΑΕΚ στα πλέι οφ της Basket League και η πρόκριση θα κριθεί στο ΟΑΚΑ. Νωρίτερα το εντυπωσιακό Λαύριο νίκησε και στην Ρόδο τον Κολοσσό με 88-84, έκανε το 2-0 στην σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη στο παιχνίδι, βρίσκοντας από νωρίς σκορ. Από την μία, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία προήλθαν κυρίως από τον Μορέιρα, ο οποίος έδωσε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στην ομάδα του. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με 5-2 και 11-10, αλλά η ένωση βρήκε απαντήσεις και πήρε αυτή βραχεία κεφαλή με 11-15.

Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Παπαντωνίου και του Μαργαρίτη έσφιξαν την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να βρουν ρυθμό και στην επίθεση και να περάσουν μπροστά με 17-16, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων, μετά από τρομερή προσπάθεια του Μέικον με τη λήξη του δεκαλέπτου (26-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τα… νώτα τους, κάνοντας περισσότερα λάθη και βάζοντας μεγαλύτερη νευρικότητα στο παιχνίδι τους. Η ομάδα του Λυκογιάννη όμως, ήταν αυτή που κρατούσε το υπέρ της σκορ, το οποίο πήγε αρχικά στο +5 με 30-25, για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 40-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο κινήθηκε ανάλογα, δηλαδή με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί συνεχώς ένα προβάδισμα, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει από την ΑΕΚ η οποία συνεχώς τον ακολουθούσε. Οι «ασπρόμαυροι», πήγαν και πάλι στο +7 με 52-45 και 54-47, για να πάει στην τελευταία περίοδο μπροστά με το ισχνό +5 (60-55).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν τρομερή άμυνα, με αποτέλεσμα αυτό να τους κάνει να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να ξεφύγουν αρχικά με +8 (68-60), κάνοντας στη συνέχεια διψήφια την διαφορά με 74-64 στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που είχε, διευρύνοντάς το και στο +12, και παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73