Basket League: Ανατροπή και βήμα παραμονής από Ιωνικό (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

21 Μαρτίου 2021 20:48
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του στην Basket League έκανε ο Ιωνικός (7-11), ο οποίος με σπουδαία ανατροπή έφτασε στο τελικό 83-76 επί της Λάρισας, στο κλειστό της Νίκαιας, για την 18η αγωνιστική. Ενώ, ο ΠΑΟΚ πήρε χθες το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, η σημερινή ήταν η 13η ήττα, με την οποία παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Με 4/6 τρίποντα, προσήλωση στην άμυνα και επιμέρους σκορ 16-1, ο Ιωνικός… προσπέρασε στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, «καθαρίζοντας» τον αγώνα στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και γράφοντας στο 36΄ το 74-64, με το οποίο «κλείδωσε» πρόωρα τη νίκη. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Χουγκάζ με 23 πόντους και 7/7 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα των 18 λαθών ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 18.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 8 (1), Πριτζέτ 4, Μαυροκεφαλίδης 15, Χόλογουελ 7 (1), Μουχαϊμίν 5 (1), Τολιόπουλος 11 (1), Χουγκάζ 23 (7/7 τρίποντα), Χόλιφιλντ 10, Κόνιαρης.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (2), Ουάσινγκτον 8 (1), Ρας 18 (6), Κώττας 8, Καμαράς 3 (1), Καμπερίδης 5 (1), Μούρτος 4, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 7, Γκόρντον 10.

Basket League: «Τρένο» το Λαύριο - «Βύθισε» το Μεσολόγγι (Video)

Ακόμα μια νίκη έβαλε στο «σακούλι» του το Λαύριο στην φετινή Basket League, επικρατώντας με 79-75 εκτός έδρας του Μεσολογγίου για την 18η αγωνιστική. Επίσης, η «μισή» ΑΕΚ πήρε το θρίλερ με Ηρακλή.

Το Λαύριο είχε τον έλεγχο του ματς από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους με διαδοχικά καλάθια των Ντιάλο και Ανοσίκε στο 6ο λεπτό (8-16). Το Μεσολόγγι αντέδρασε και κατάφερε να έρθει σε απόσταση τριπόντου με καλάθι του Γκότσερ (14-17), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-23 υπέρ του Λαυρίου.

Το Λαύριο μετά απο διαδοχικά καλάθια του Βουλγαρόπουλου περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου κατάφερε για πρώτη φορά στο παιχνίδι να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (21-31).

Το Μεσολόγγι προσπάθησε δύο φορές να μειώσει και να φέρει το παιχνίδι στην μια κατοχή, αλλά η ομάδα του Σερέλη είχε τις λύσεις επιθετικά και διατήρησε την διαφορά κόντα στους 10 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-43).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους ωστόσο να μην μπορούν να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους, στους οποίους έφτασαν με καλάθι του Σαχπατζίδη στα μισά της περιόδου (51-56). Το Λαύριο αντέδρασε και πάλι και με επιμέρους σκορ 5-8 κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (56-64).

Το Μεσολόγγι έκανε την τελική αντεπίθεση του στην τέταρτη περίοδο, και καρτάφερε να μειώσει μετά από πάρα πολύ ώρα στον πόντο μετά από 4 λεπτά με καλάθι του Λάνγκφορντ (68-69). Το Λαύριο απάντησε με διαδοχικά τρίποντα των Κόζι και Κάρτερ (68-75), με τους γηπεδούχους να μην καταφέρονυ να πλησιάσουν ποτέ ξανά τόσο κοντά στην ανατροπή για να έρθει το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79