Basket League: Η «μισή» ΑΕΚ πήρε το θρίλερ με Ηρακλή (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

20 Μαρτίου 2021 19:59
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Basket League: Το "θρίλερ" του ΟΑΚΑ έληξε με νικήτρια την ΑΕΚ απέναντι στον Ηρακλή (100-97), αφού ο ΝΤάριλ Μέικον "υπέγραψε" τη νίκη της Ένωσης με τρίποντο στην εκπνοή! Ενώ, για τον θεσμό της Euroleague πισωγύρισμα έκανε χθες ο Παναθηναϊκός.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο παίκτης που ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του, με τον Ντάριλ Μέικον να είναι αττός που έκρινε το παιχνίδι με 19 πόντους και το νικητήριο τρίποντο στο τέλος. Εξίσου καθοριστική και η παρουσία των Χρυσικόουλου (18π, 3ρ, 3ασ) και Μαυροειδή (9π, 10ρ).

Από τον Ηρακλή το μεγάλο παιχνίδι του Τζος Χάγκινς με 32 πόντους δεν ήταν αρκετό για να φέρει τη νίκη, παρά τη μεγάλη προσπάθεια αυτού και των συμπαικτών του σε όλο το ματς.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση, καθώς η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με τους Λάνγκφορντ, Ρογκαβόπουλο, Κατσίβελη πήρε τα ηνία του αγώνα (9-0, 3'). Χάγκινς και Καββαδάς φώναξαν παρών και ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει (13-10, 5').

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ορεξάτος και με δικές του ενέργειες ανέβασε τη διαφορά (19-12, 7'). Ο Ηρακλής έμεινε κοντά στο σκορ και χάρη σε Χάνλαν και Σαγκς μείωσε σε 21-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Χρυσικόπουλος και Μέικον έδωσαν τον τόνο στην ΑΕΚ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η Ένωση έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-19, 12'). Ο Ματσιούλις φώναξε παρών, αλλά ο Ηρακλής βρήκε λύσεις από Ίμπανκς και Βεργίνη, μειώνοντας τη διαφορά (34-30, 16').

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο πλάνο τους και προσπέρασαν με τον Ενετσιόνια (34-35, 17'). Ο Ηρακλής ανέβασε την ένταση στην άμυνα και έχτισε προβάδισμα με Βεργίνη και Ίμπανκς (36-40, 19'). Ο Γιώργος Φίλλιος έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο, για το 36-43 του Ηρακλή.

Με επί μέρους 7-0 άρχισε το δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, που ισοφάρισε νωρίς με Μωραϊτη και Λάνγκφορντ (43-43, 22'). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε βρει ρυθμό και με δικά του σουτ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (53-49, 26').

Χάνλαν και Χάγκινς ανέλαβαν δράση για τον Ηρακλή και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε (56-56, 28'). Η ΑΕΚ όμως είχε τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο. Μέικον και Λάνγκφορντ με δικά τους μεγάλα σουτ έκλεισαν την περίοδο με την ΑΕ να έχει προβάδισμα για το 63-60.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα μεν, χάρη σε Μαυροειδή και Μέικον, όμως ο Ηρακλής ακολουθούσε στο σκορ με τον Χάγκινς (69-67, 33').

Ο Ηρακλής όμως είχε υπομονή και έμεινε στο πλάνο του. Ο Καββαδάς συνέχισε να δημιουργεί φθορά και η ομάδα του ισοφάρισε (75-75, 35').

Ο Χάγκινς ανέλαβε δράση ξανά και ο Ηρακλής βρέθηκε στο +4 (77-81, 37'). Το θρίλερ συνεχίστηκε. Ο Ενετσιόνια με σουτ από τη γωνία έφερε τον Ηρακλή σε θέση ισχύος (80-84, 39').

Ο Λάνγκφορντ όμως με μεγάλο σουτ μείωσε σε απόσταση βολής (83-84, 39,1'' για το τέλος). Η ΑΕΚ έβγαλε την άμυνα και είχε την ευκαιρία να προσπεράσει.

Το τρίποντο του Λοτζέσκι από τη γωνία δεν βρήκε στόχο, με τον Ίμπανκς στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ και με 1/2 βολές να γράφει το 83-85, 1'' για το τέλος.

Η πάσα του Λάνγκφορντ στον Ματσιούλις οδήγησε σε κερδισμένο φάουλ του Λιθουανού, που με 2 βολές στα 5 δέκατα του δευτερολέπτου ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Χάγκινς έβαλε προσωρινά σε θέση οδηγού τον Ηρακλή, αλλά η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με τους Μέικον και Λάνγκφορντ να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους (92-89, 42').

Ο Καββαδάς μείωσε με βολές, αλλά ένα μεγάλο σουτ του Μέικον έφερε την ΑΕΚ στο +3 (94-91, 43'). Ο Χάγκινς με προσωπικές ενέργειες έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Ηρακλή (94-95, 31'' για το τέλος), με τον Λάνγκφορντ να απαντάει με γκολ-φάουλ για το 97-95, 20,1'' για το τέλος.

Ο Χάγκινς κέρδισε φάουλ από τον Χρυσικόπουλο και ισοφάρισε σε 97-97, 17,6'' για το τέλος. Ο Μέικον «μίλησε» στο τέλος και με ένα μεγάλο σουτ 2'' πριν από το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 100-97.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.δ), 100-97 (α' παρ).