Euroleague: Πισωγύρισμα για Παναθηναϊκό - Ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

19 Μαρτίου 2021 23:27
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Euroleague: Ο εκπληκτικός Σαντ Ρος δεν αρκούσε στον Παναθηναϊκό για να μην κάνει πισωγύρισμα στην τρέχουσα πορεία του στη διοργάνωση. Το «τριφύλλι» έμεινε ακέφαλο από το 32′ μετά την αποβολή του Όντεντ Κάτας (δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές στο 32΄), πλήρωσε την έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση και επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να γίνει η 7η ομάδα που περνά νικηφόρα από το ΟΑΚΑ με 86-82.

Η 30ή αγωνιστική έφερε τη 18η ήττα των «πράσινων» σε 28 αγώνες, ενώ οι Σέρβοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-21, ωστόσο έμειναν στη 17η θέση, μια κάτω από την ελληνική ομάδα (16η). Αν και… φλέρταρε με την «αυτοκτονία» χθες ο Ολυμπιακός, ο Αλέξανδρος Βεζένκοβ τον έσωσε στο τέλος και του έδωσε τη νίκη (84-80) επί της Άλμπα, που ήταν η τρίτη σερί του (14-16).

Το ματς:

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν… καυτοί την αναμέτρηση και με δύο τρίποντα του Σαντ-Ρος και ένα Παπαπέτρου, αλλά και τρεις καλές άμυνες προηγήθηκαν με 9-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με πρωταγωνιστή έναν πρώην παίκτη του "Τριφυλλιού", τον Κούζμιτς μείωσαν σε 11-7.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε ένα πλεονέκτημα 4-6 πόντων, χάρει στις βολές που κέρδιζαν λόγω των 5 συμπληρωμένων φάουλ των Σέρβων από νωρίς. Παράλληλα οι παίκτες του Κάτας δεν ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι στην άμυνα κάτι που έκανε τους ψηλούς του Αστέρα είτε να σκοράρουν, είτε να παίρνουν επιθετικά ριμπάουντ και δεύτερες επιθέσεις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6 πόντους (23-17), όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση άφησε τους Πράσινους χωρίς πόντο για περίπου δύο λεπτά και τους Σέρβους να μειώνουν στο καλάθι (23-21).

Ο Σαντ-Ρος… ξαναχτύπησε και με δικό τρίποντο και πάλι έστειλε τους γηπεδούχους στο +7 (28-21). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τους Σέρβους να επιστρέφουν ξανά και με καλάθι του Γιάγκοντιτς να μειώνουν και πάλι στους 2 (30-28).

Και οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο… ρυθμό, καθώς μετά από ένα σερί της μιας, ακολουθούσε ένα της άλλης πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα ο Αστέρας να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα με 36-37, για να "κλείσει" το ημίχρονο με την απόλυτη ισοπαλία 40-40.

Στόχος του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος ήταν να μειώσει τα εύκολα λάθη του πρώτου ημιχρόνου, που έδιναν στον Αστέρα την ευκαιρία να σημειώνει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και στο επιθετικό transition και τα κατάφεραν.

Μπορεί οι Σέρβοι ξέφυγαν με 4 πόντους (44-48), όμως οι γηπεδούχοι ξανά με τον Κουβανό να δίνει ενέργεια αμυντικά, αυτή τη φορά, "έτρεξαν" ένα σερί 15-0 και πέρασαν μπροστά με +11 (59-48) μια… τρίποντη "βόμβα" του Χεζόνια από τα 8,5 μέτρα.

Οι παίκτες του Κάτας πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε… τελειώσει, όμως ο Αστέρας με 7 συνεχόμενους πόντους του Ουόλντεν και δύο βολές του Λόιντ έφεραν τους φιλοξενούμενους ξανά μπροστά με 59-60, σημειώνοντας ένα 12-0 σερί και εκείνοι, σκορ που "έκλεισε" το τρίτο δεκάλεπτο.

Νέα λάθη στην έναρξη της 4ης περιόδου έφεραν τον Αστέρα να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, πριν τη διακοπή, και να φτάνει το 18-0 και να προηγείται με +6 (59-66). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός είδε τον προπονητή του να αποβάλλεται, παίρνοντας δεύτερη τεχνική ποινή με τα πράγματα να δυσκολεύουν… πολύ.

Μετά από εκείνο το σημείο οι Πράσινοι φάνηκαν να… αφυπνίζονται, προς στιγμήν, και με τους Σαν –Ρος και τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσαν στον πόντο (65-66) όμως ο Λοίντ με 5 δικούς του πόντους έφερε τον Αστέρα και πάλι στο +6 (65-71) ενώ έφτασαν και στο +8 (67-75).

Δύο τρίποντα των Παπαπέτρου και Χεζόνια, αλλά και ένα κλέψιμο του Σαντ-Ρος έφεραν και πάλι όμως τον Παναθηναϊκό στο -1 (76-77) ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Κουβανού έκανε το 79-79. Ο Λόιντ όμως δεν είχε πει την… τελευταία κουβέντα που απάντησε δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον Αστέρα με 79-82 30'' πριν τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός θα κάνει ακόμα ένα λάθος 11,2'' πριν το τέλος, χαρίζοντας δύο βολές στον Λάζιτς που ευστόχησε φέρνοντας τη διαφορά στο +5 (79-82).

Ο Χεζόνια θα βάλει ένα τρίποντο από τα 10 μέτρα, θυμίζοντας... Γιασικεβίτσιους, μειωνοντας στους 2 (82-84) με 7,3'' να απομένουν. Οι Σέρβοι θα κερδίσουν φάουλ στην επαναφορά με τον Λόιντ, που φάινεται να σπρώχνει για να πάρει την μπάλα, και με 2/2 θα κάνει το 82-86 σκορ που ήταν και το τελικό.

Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός παίζει εκτός έδρας από την Αναντολού Εφές (25/3, 19:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί ρωσικού εδάφους (25/3, 19:00).

Τα Δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 14 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 15 (4/11 τρίποντα), Δίπλαρος, Γουάιτ 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 9, Μπεντίλ, Σαντ Ρος 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Χολ, Γουόλντεν 14 (1), Λόιντ 27 (7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς 3 (1), Λάζιτς 7 (1), Ριθ, Ραντάνοφ 2, Ντόμπριτς 6 (2), Σιμόνοβιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 9 (5 ριμπάουντ), Νόκο 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 17/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 15/18 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 22/32 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 15/15 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ.