Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Euroleague: Έχασε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

Ήττα στην παράταση

16 Οκτωβρίου 2020 00:37

Ο Παναθηναϊκός είχε μπροστά του μια τεράστια ευκαιρία να πάρει «διπλό» από την Μπαρτσελόνα, άξιζε να το έχει πάρει, αλλά ελάχιστες λεπτομέρειες του στοίχισαν, με αποτέλεσμα να χάσει με 97-89 στην παράταση για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι», μετά το «διπλό» άνευ αγώνος με τη Βιλερμπάν, βρέθηκαν ουσιαστικά χωρίς βασικό πόιντ γκαρντ στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα, καθώς ο Σάικς μετά από σχεδόν 10 λεπτά αγωνιστικής παρουσίας αποσύρθηκε έχοντας υποστεί κάκωση στην φτέρνα, ενώ 5 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι έχασε και με πέντε φάουλ τον Παπαπέτρου. Και οι γηπεδούχοι είχαν τις απουσίες της, με τους Μίροτιτς και Κλαβέρ να είναι εκτός, ενώ στο 9′ αποχώρησε με τραυματισμό και ο Αμπρίνες (γύρισε τον αστράγαλο του).

Ο Κασελάκης με 3/3 βολές στα 7” έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (75-75), αλλά οι Καταλανοί έχοντας περισσότερες λύσεις, και μια «καυτή» περιφέρεια, πέτυχαν 22 πόντους, και έφτασαν στην αγχωτική νίκη.

Ο Καλάθης πλήγωσε τον Παναθηναϊκό, έχοντας 14 πόντους με 4/9 τριπ., 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και το καθοριστικό κλέψιμο στον Παπαγιάννη στα 18” πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να έχουν 13/31 τρίποντα. Καθοριστικός για τη νίκη της ομάδας του ο αλάνθαστος Χίγκινς (24 π., 7 ριμπ., 5 ασίστ), ενώ την τελική υπογραφή έβαλε ο Ντέιβις με 20 πόντους (7/8 διπ., 6/6 βολές, 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.).

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά, με διαβασμένη άμυνα, και με ένα «καυτό» Φόστερ, και έτσι με τον Αμερικανό να έχει 10 πόντους με 4/4 σουτ εντός παιδιάς, προηγήθηκε με +11 (15-4) στο 6′, και 18-10 στο 8′. Από εκεί και πέρα ο Γιώργος Βόβορας τον τράβηξε, και με τον Καλάθη να βρίσκει μακρινά σουτ και να έχει 2/2 τρίποντα, ώθησε την Μπαρτσελόνα να ξεκολλήσει από 13-18 με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο, και με ένα 11-0 να προσπεράσει με 21-18, ως το σημείο που επέστρεψε ο Φόστερ.

Ο Αμερικάνος έφτασε άμεσα στους 16 πόντους με 6/6 σουτ, και έτσι οι «πράσινοι» προσπέρασαν εκ νέου με 24-21, για να δεχθούν ένα νέο σερί 8-0, και με τον Κούριτς να παίρνει την σκυτάλη να φτάνουν στο +5 (29-24) στο 14′. Το «τριφύλλι» ισορρόπησε εκ νέου, και με τον Μήτογλου να μαζευει το ένα ριμπάουντ με το άλλο (ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 8), προσπέρασε και πάλι με τρίποντο του Σαντ Ρος με 35-34, για να κλείσει το ημίχρονο ο Ερτέλ για το 36-35. Άτυχος στάθηκε ο Αμπρίνες, ο οποίος στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου γύρισε τον αστράγαλο του και αποχώρισε υποβασταζόμενος.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με την ίδια φούρια και στο τρίτο δεκάλεπτο, και με τον Φόστερ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε έφτασαν και πάλι στο +11 (55-44) στο 27′, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων. Με τον Καλάθη να κρατάει την μπαγκέτα, οι Καταλανοί έτρεξαν ένα σερί 12-0 και προσπέρασαν με 56-55, με την περίοδο να κλείνει με 58-58. «Σκυλομαχία» και κατοχή με κατοχή πήγαινε και η τέταρτη περίοδος, με τον Κασελάκη παρά τις 0/2 βολές στο πρώτο ημίχρονο, να κερδίζει 3 βολές από τον Μαρτίνεζ, και ευστοχώντας σε όλες να ισοφαρίζει σε 75-75, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό, ευστόχησε σε αρκετά μακρινά σουτ, και κατάφερε στο τέλος να φτάσει στο ουτοπικό 97-89.

Έλαμψαν δυο πρώην συμπαίκτες : Ο Νικ Καλάθης θέλησε να δώσει απαντήσεις, και το έκανε απέναντι στην ομάδα με την οποία ουσιαστικά δημιούργησε το όνομα του. Ο Νικ είχε 14 πόντους με 4/9 τριπ., 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και το καθοριστικό κλέψιμο στον Παπαγιάννη στα 18” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ενώ έμεινε στο παρκέ 35 λεπτά. Εμφάνιση καριέρας για τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος ήταν παντού στο γήπεδο, φτάνοντας σε double-double με 16 πόντους (3/5 διπ., 1/4 τριπ., 12 ριμπ., 4 ασίστ).

Οι αριθμοί : Ουσιαστικά στον μόνο τομέα που είχε ξεκάθαρη υπεροχή η Μπαρτσελόνα ήταν στα ριμπάουντ, έχοντας 10 περισσότερα (40-30), ενώ και στα τρίποντα το 41,9% (13/31) ήταν καθοριστικό.

Πηγή: Basketa.gr