Μπάγερν - Παναθηναϊκός 84-68: Πέμπτη σερί ήττα και απογοήτευση για το τριφύλλι

Οι πράσινοι έχασαν άλλη μία φορά

5 Ιανουαρίου 2023 23:47
EUROKINISSI

Σχεδόν μία εβδομάδα μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός πήγε στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague και έχασε ξανά, αυτή τη φορά με 84-68, με συνέπεια η 8άδα να απομακρύνεται ξανά για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Οι πράσινοι έδειχναν να βρίσκουν τα πατήματά τους, να βρίσκουν ομοιογένεια ως ομάδα πριν κάποιες εβδομάδες και είχαν κάνει ένα μικρό σερί νικών, αλλά τώρα επέστρεψαν στις άσχημες εμφανίσεις και αν συνεχίσουν έτσι θα τερματίσουν πολύ χαμηλά στην κατάταξη. Η Μπάγερν, άλλωστε, δεν είναι ομάδα που δεν παίζεται, δεν είναι ομάδα που στοχεύει σε κάτι μεγάλο φέτος, αλλά ακόμη και κόντρα σε αυτή ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός και έχασε με κάτω τα χέρια…

Αυτό, άλλωστε, φάνηκε από νωρίς ότι θα γίνει, αφού μετά το συμπαθητικό ξεκίνημα στο παιχνίδι με το σκορ στο 9-9 μετά τα πρώτα 6 λεπτά, ήρθε ένα σερί 10-0 των Γερμανών που πήγαν στο 19-9, διατηρώντας το +10 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-11). Στην οποία πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε 5/16 σουτ, 10 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Μπάγερν - Παναθηναϊκός
EUROKINISSI

Η ομάδα του Ράντονιτς έπρεπε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά δεν το έκανε, με τον Μπέικον να μην μπορεί να σκοράρει με τίποτα και τους υπόλοιπους να… μην υπάρχουν. Έτσι, η Μπάγερν πήγε στο +13 (30-17) στο 13′ και όταν οι πράσινοι πλησίασαν στο -7 (30-23) απάντησε με επιμέρους σκορ 13-5, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +15 (43-28).

Το γεγονός ότι σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε… 12/37 σουτ και 2/8 (!) βολές τα έλεγε όλα για το πώς έπαιζε, με τους Γερμανούς να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση. Κάτι που έκαναν και στην τρίτη περίοδο, ειδικά από τη στιγμή που ο Μπέικον παρέμενε άστοχος. Οι Λι, Γουόλτερς και Γκριγκόνις ήταν αυτοί που προσπάθησαν να δώσουν λύσεις στους πράσινους και βοήθησαν ώστε η διαφορά να πέσει στο -12 (55-43), αλλά η Μπάγερν αντέδρασε ξανά σωστά και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 17 πόντων (61-44).

Διαφορά που μεγάλωσε στο 31′, αφού οι Γερμανοί προηγήθηκαν με +21 (67-46), με τον Μπέικον να «ξυπνάει» στη συνέχεια και να σκοράρει για τον Παναθηναϊκό αλλά ήταν πλέον αργά αφού η κατάσταση δεν γινόταν να ανατραπεί…

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68