Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Ερυθρόλευκη νίκη στο ΟΑΚΑ - Οι Πειραιώτες "επιβλήθηκαν" στην 16η αγωνιστική της Euroleague

Φαντασμαγορική παράσταση από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ

30 Δεκεμβρίου 2022 22:50
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Ερυθρόλευκη νίκη στο ΟΑΚΑ - Οι Πειραιώτες
(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Το τελευταίο ντέρμπι αιωνίων για το 2022 είχε για πρώτη φορά μετά από καιρό φαβορί τον Παναθηναϊκό. Επειδή όμως στο σύγχρονο μπάσκετ δεν παίζουν τα προγνωστικά αλλά οι... ομάδες, ο Ολυμπιακός έδειξε γιατί είναι ένα επίπεδο πάνω από τους πράσινους. Πήγε στο ΟΑΚΑ με το μαχαίρι στα δόντια, θριάμβευσε με 95-71 για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague και έφτασε το σερί απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο στο 10-0, το βράδυ που ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε τον MVP του πρώτου μισού της διοργάνωσης, τον Σάσα Βεζένκοβ που παρακολούθησε το ματς από τον πάγκο. Με την ευκαιρία, δείτε τα σκορ των αγώνων Κολοσσός - Περιστέρι και Προμηθέας- Καρδίτσα.

Στο 10-6 ανέβηκε ο Ολυμπιακός (5-3 εντός και 5-3 εκτός έδρας), που σε ακόμη ένα ντέρμπι είχε MVP τον Μουστάφα Φαλ και σε καταπληκτική κατάσταση τους Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Μπόλομποϊ. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν με κυνισμό το ματς, κάλυψαν το κενό του Σάσα Βεζένκοβ με σπουδαία κυκλοφορία και απίθανο ποσοστό στο δίποντο, είχαν εντυπωσιακή δημιουργία (28 ασίστ για 10 λάθη) και δεν υπήρξε στιγμή στην οποία προβληματίστηκαν ή έδωσαν δικαιώματα στους γηπεδούχους.

Στο 6-10 έπεσε ο Παναθηναϊκός (4-4 εντός και 2-6 εκτός έδρας), που είχε μοναδικό απόντα τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο μοναδικός που ξεχώρισε (30 πόντοι, 5/12 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ σε 31:12) σε μία αποκαρδιωτική εμφάνιση, με τους ψηλούς σε άλλο γήπεδο, με τους κοντούς ανήμπορους να διαβάσουν τον αγώνα και με την οκτάδα να απομακρύνεται αλλά να παραμένει ένας εφικτός στόχος στην πιο τρελή, στην πιο παρανοϊκή EuroLeague όλων των εποχών.

O MVP

Ο Μουστάφα Φαλ συνεχίζει να διαλύει τον Παναθηναϊκό. Ο Γάλλος σέντερ ήταν απίθανος στο πρώτο δεκάλεπτο, αυτός έβαλε τις βάσεις της νίκης και στη συνέχεια ακολούθησαν οι Γουόκαπ, Σλούκας, Κάναν, Παπανικολάου, Μπόλομποϊ. Όσοι έπαιξαν ήταν θετικοί, απλώς ο "δεινόσαυρος" του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά από νωρίς. Στο τέλος της βραδιάς είχε 19 πόντους από 9/10 δίποντα και 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα μπλοκ, μαζί με πέντε κερδισμένα φάουλ για 33 PIR σε 23:52.

Ο αδύναμος κρίκος

Ποιον να ξεχωρίσει κάποιος από τον Παναθηναϊκό σε μία τέτοια βραδιά... Γκουντάιτις και Παπαγιάννης απέτυχαν στο μαρκάρισμα του Φαλ στην πρώτη περίοδο, Γουόλτερς και Λι απέτυχαν στην καθοδήγηση των συμπαικτών τους κι αν δεν υπήρχε ο Ντουέιν Μπέικον με το αστείρευτο ταλέντο στην επίθεση, η κατάσταση θα ήταν ακόμη πιο δραματική για τους πράσινους.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Ερυθρόλευκη νίκη στο ΟΑΚΑ - Οι Πειραιώτες 'επιβλήθηκαν' στην 16η αγωνιστική της Euroleague

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Απίθανη πρώτη περίοδος από τον Φαλ (11 πόντοι, 5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ, 16 PIR), με τον Ολυμπιακό στο +6 στο 10', αλλά και στα 1/6 σουτ από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι είχαν τρία κλεψίματα, όμως στο ημίχρονο μετρούσαν μόλις έξι ασίστ για έξι λάθη την ώρα που οι Πειραιώτες είχαν 16 ασίστ για μόνο τέσσερα λάθη, αλλά και 19/23 δίποντα, με το ποσοστό στο 83%. Ακόμη κι αν ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε στην τρίτη περίοδο, στο 30' θα είχε το προβάδισμα καθώς οι πράσινοι έβαλαν μόλις 14 πόντους στο δεκάλεπτο για να χάσουν όσες πιθανότητες είχαν για την ανατροπή. Το μόνο που μπορούν να κρατήσουν, είναι η τριαντάρα του Ντουέιν Μπέικον και τίποτε άλλο.

Ο αγώνας

Με τους Γουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Γουίλιαμς, Γκουντάιτις άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός, με τους Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ ο Ολυμπιακός. Οι πράσινοι είχαν κάποιες βιαστικές επιλογές, οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις με αποδέκτη τον Φαλ (10-11 στο 5'), με τον Γάλλο να κάνει απίθανα πράγματα συνολικά στην πρώτη περίοδο καθώς σκόραρε 11 πόντους (5/5 δίποντα, 1/2 βολές), μάζεψε δύο ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ και κέρδισε τέσσερα φάουλ, δύο από τον Γκουντάιτις και δύο από τον Παπαγιάννη, για 17 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε ένα καταπληκτικό προσωπικό δεκάλεπτο.

Με Σλούκα και Μπόλομποϊ στο παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης, ο Ολυμπιακός πήγε γρήγορα και στο +11 (22-33 στο 12'), με τον Ράντονιτς να καλεί timeout και από αυτό να προκύπτει ένα 8-0 των ερυθρόλευκων για το +19 (22-41) που οδήγησε σε νέο timeout του προπονητή των πρασίνων. Και τη διαφορά στους 23 (26-49). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν άψογη κυκλοφορία της μπάλας κι αν δεν υπήρχε στο παρκέ ο Μπέικον με το hero ball του (14 πόντοι), το ματς θα είχε κριθεί από νωρίς.

Το τρίτο φάουλ του Μπέικον νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο προκάλεσε μεγάλο πρόβλημα στον Παναθηναϊκό, την ώρα που ο Φαλ συνέχισε να μη βλέπει κανέναν μπροστά του και να σκοράρει, να μαζεύει ριμπάουντ και να δημιουργεί για τους γύρω του. Ο Γουόκαπ έβαλε τρίποντο για το 45-62 στο 25', ο Κάναν έβαλε άλλο ένα για το 48-70 στο 28', ο Μπέικον έκανε στη συνέχεια το τέταρτο κι ο κόσμος άρχισε να αποδοκιμάζει με συνθήματα και με τη διαφορά πάνω από τους είκοσι προς το τέλος της περιόδου.

Η τέταρτη άνοιξε με τον Ολυμπιακό να τρέχει νέο σερί 8-0 για το +31 και το ματς να χάνει κάθε ενδιαφέρον. Ο Μπέικον έφτασε τους 30 κι αυτό ήταν το μόνο θετικό που συνέβη στη βραδιά για τους γηπεδούχους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Ντιφαλά, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2 (1/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Λι 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπέικον 30 (5/12 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 4 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 4 (1), Γκουντάιτις 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 19 (9/10 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ), Σλούκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 11 (5/8 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πίτερς (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 7 (3/3 δίποντα)