Basket league: Διπλό για τον Προμηθέα - Πιο κοντά στο Final Eight ο Κολοσσός

O Προμηθέας πήρε διπλό κόντρα στην Καρδίτσα - Επικράτηση εντός έδρας του Κολοσσού ενάντια στο Περιστέρι

30 Δεκεμβρίου 2022 19:15
(EUROKINISSI)

Έχοντας πέντε πάικτες με διχήφιο αριθμό πόντων και τρέχοντας επιμέρους σκορ 21-10 στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας πήρε διπλό κόντρα στην Καρδίτσα στο πλαίσιο εξ'αναβολής αναμέτρησης από την 4η αγωνιστική της Basket League.

Την ίδια στιγμή στην αυλαία του 2022, ο Κολοσσός επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία του, επικρατώντας εντός έδρας του Περιστερίου (88-82) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη Basket League. Ακόμη πιο κοντά στο Final Eight οι θαλασσί.

Καρδίτσα - Προμηθέας (68-81)

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Προμηθέα από την έδρα της νεοφώτιστης Καρδίτσας, στο πλαίσιο εξ'αναβολής αναμέτρησης από την 4η αγωνιστική της Basket League. Οι Πατρινοί έχουν πλέον ρεκόρ 4-5 και αποζητούν όσες περισσότερες νίκες μπορούν να βρουν μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, προκειμένου να είναι μέσα στις επτά πρώτες ομάδες που θα πάνε μαζί με τον Πανιώνιο στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άντονι Κάουνας σημείωσε double-double με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Βασίλης Μουράτος (15), Δημήτρης Κακλαμανάκης (14), Αρνόλντας Κουλμπόκα (12), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (11). Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Γιώργος Γκιουζέλης -που μετακόμισε πρόσφατα από το Περιστέρι- με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας προηγήθηκε νωρίς με 7 πόντους (12-19, 9'), όμως η Καρδίτσα απάντησε με σερί 13-0 μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και προσπέρασε με 25-19 (13'). Οι γηπεδούχοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με ένα καλάθι (37-35, 20'), ωστόσο, οι Πατρινοί κυριάρχησαν απόλυτα στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 21-10 πήραν ξανά τα ηνία (47-56, 30'). Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, παρά τις προσπάθειες της, δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα στην τελευταία περίοδο, αφού η ψυχολογία και το μομέντουμ ήταν με το μέρος του συνόλου του Γιάννη Χριστόπουλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

Κολοσσός - Περιστέρι (88-82)

Το παιχνίδι του Κολοσσού με το Περιστέρι αντάμειψε μέχρι κεραίας όσους αποφάσισαν να βρεθούν -το μεσημέρι της 30ής Δεκεμβρίου- στο κλειστό γήπεδο της Ρόδου. Ειδικά από την στιγμή που η νίκη κατέληξε στους γηπεδούχους (88-82), γεγονός που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Κολοσσός έμεινε όρθιος (κυρίως πνευματικά), παρά την ανατροπή και το προβάδισμα που πήρε το Περιστέρι στο 38ο λεπτό, έβγαλε μεγάλες άμυνες και ήταν αποτελεσματικός από την γραμμή την κρίσιμη στιγμή.

Η νίκη των θαλασσί στηρίχθηκε στον επιθετικό πλουραλισμό (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), αφήνοντας τους κυανοκίτρινους με άδεια χέρια. Ιδίως, σε ένα παιχνίδι που ο Μίρο Μπιλάν πέτυχε το νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Σιλβέν Φρανσίσκο έχασε για λίγο το τριπλ νταμπλ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να διατηρεί μικρό προβάδισμα. Η σπουδαία εκκίνηση του Μαλίκ Όσμπορν (10 πόντοι στο 5') βοήθησε πάντως τον Κολοσσό να μείνει κοντά (21-25 στο 10') στην πρώτη περίοδο. Σταδιακά μάλιστα, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τη διαφορά, με τον Μάικλ Ντίξον να συμπράττει αποφασιστικά στον εκτελεστικό τομέα και να κάνει τη διαφορά για το +8 (43-35 στο 18') του Κολοσσού, την ώρα που το Περιστέρι πλήρωνε κατά βάση τις χαμένες βολές (10/17).

Ο επιθετικός πλουραλισμός αποτελούσε το μεγάλο όπλο των θαλασσί μετά από την ανάπαυλα, δεδομένου μάλιστα πως η διαφορά άνοιξε μέχρι το +13 (62-49 στο 28') λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Η οξυδέρκεια του Σιλβέν Φρανσίσκο και η ικανότητα του Μίρο Μπιλάν κοντά στο καλάθι κράτησαν όμως όρθιο το Περιστέρι, σε τέτοιο βαθμό που έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο.
Ο έμπειρος σέντερ ήταν κι αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους "πρίγκιπες της δυτικής όχθης" με ενάμιση λεπτό για το τέλος, την ώρα που ο Κολοσσός έψαχνε εναγωνίως την επιθετική συνέπεια, για να ξαναπατήσει γερά στα πόδια του. Και την βρήκε. Το κάρφωμα του Κρίστοφερ Κόφι (στα 39.5'') ξανάδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό, ο οποίος φρόντισε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης - Μηλαπίδης - Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Όσμπορν 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντίξον 14 (4/10 σουτ, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 15 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Κένταλ 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Μορέιρα 11 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόφι 8 (5 ριμπάουντ), Τιγκ 5, Γιαννόπουλος 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπιλάν 19 (7/9 δίποντα, 5/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 13 (3/12 σουτ, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντένμον 13 (2), Κασελάκης 13 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 9, Τζούστον 3, Μωραΐτης 6, Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 2, Περσίδης 2.