Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης: «Ασημένιος» ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ. ύπτιο!

Κατέκτησε δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση της Ρώμης

17 Αυγούστου 2022 19:35

Με ακόμη ένα μετάλλιο, ασημένιο αυτή τη φορά, ολοκλήρωσε ο Απόστολος Χρήστου την παρουσία του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Ρώμης.

Μετά τη νίκη του στα 50μ. ύπτιο, ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 100μ. με χρόνο 52.24, χάνοντας από τον πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, ακριβώς όπως είχε κερδίσει το 50άρι στην τελευταία χεριά!

Ο Ιταλός τερμάτισε σε 52.21 και χάρισε στη χώρα του τον ευρωπαϊκό τίτλο, για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ με 52.92.

«Ασημένιος» ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ. ύπτιο

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης: «Χάλκινος» ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη. Ο κολυμβητής του Άκη Οικονόμου έκανε μία εξαιρετική κούρσα και ανέβηκε στο βάθρο των νικητών για τρίτη σερί διοργάνωση.

Ο 29χρονος αθλητής είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στη Γλασκώβη του 2018 και το χάλκινο το 2021 στη Βουδαπέστη. Ο Γκολομέεβ τερμάτισε σε 21.75 δευτερόλεπτα, που είναι φετινό ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Μπέντζαμιν Πράουντ με χρόνο 21.58 δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λεονάρντο Ντεπλάνο από την Ιταλία με χρόνο 21.60 δευτερόλεπτα