Σάρωσε ο Τσιτσιπάς - "Πρίγκιπας" ξανά στο Μόντε Κάρλο με 2-0

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-3, 7-6 του Αλεχάντρο Φοκίνα στον τελικό του Monte Carlo Masters

17 Απριλίου 2022 17:25
Σάρωσε ο Τσιτσιπάς -

Πρωταθλητής στο Monte Carlo Masters στέφτηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Παράλληλα, δείτε την αποκάλυψη σοκ που έκανε ο ίδιος πριν λίγο καιρό.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-3, 7-6 (3) του Ισπανού Αλεχάντρο Φοκίνα στον τελικό και για πρώτη φορά στην καριέρα του υπερασπίστηκε τίτλο. Ο 23χρονος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Ισπανό, με ρωσική καταγωγή, που απέκλεισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον 2ο γύρο.

Για την σπουδαία του επιτυχία ο Έλληνας τενίστας θα εισπράξει 836.335 ευρώ!

Οι 8 τίτλοι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε τους 8 τίτλους σε 19 τελικούς. Έχει πλέον στο παλμαρέ του το ATP Finals 2019, το Monte Carlo Masters του 2021 και του 2022 αλλά και τους τίτλους σε Εστορίλ, Λιόν, Μασσαλία (2).

Οι 4 από τους 8 τίτλους του είναι σε χωμάτινα κορτ και την επόμενη εβδομάδα στη Βαρκελώνη θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει άλλον ένα ανήμερα του Πάσχα. Εν συνεχεία θα παίξει σε Μαδρίτη και Ρώμη και φυσικά στο Roland Garros το οποίο ολοκληρώνει την χωμάτινη σεζόν που είναι η αγαπημένη του Έλληνα.

Δυο μπρέικ και σετ!

Ο Φοκίνα έσπασε πρώτος το αντίπαλο σερβίς και προηγήθηκε με 1-2 στο 1ο σετ. Ο Τσιτσιπάς πήρε αμέσως πίσω το μπρέικ για το 2-2 και με το σερβίς του έφτασε στο 3-2.

Με το σερβίς του ισοφάρισε σε 3-3 ο Φοκίνα και ο Τσιτσιπάς με νέο μπρέικ απέκτησε προβάδισμα με 5-3! Με άνεση κλείνει το σετ στο 6-3 σε 31'.

Χτύπησε στο φινάλε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ στο 2ο σετ (1-0) και ο Φοκίνα με το σερβίς του μείωσε σε 2-1. Ο Ισπανός πήρε πίσω το μπρέικ για το 2-2 και το υπερασπίστηκε με το σερβίς του για το 3-2.

Ισοφάρισε σε 3-3 ο Έλληνας και θα έχει διπλό μπρέικ πόιντ στο 9ο γκέιμ. Τα έσβησε και τα 2 ο Ισπανός αλλά με το 3ο ο Τσιτσιπάς πέτυχε μπρέικ (5-4)! Ο Φοκίνα έχει 2 δυο μπρέικ στο 10ο γκέιμ και με το 2ο πήρε πίσω το μπρέικ για το 5-5.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί θα κυριαρχήσει ο Τσιτσιπάς και θα κλείσει το σετ στο 7-6 (3).