ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός 91-66: Θρίαμβος για τους Ρώσους! Καμπανάκι όμως για τους «ερυθρόλευκους»!

Φανερώθηκαν όλες οι αδυναμίες της ομάδας!

25 Σεπτεμβρίου 2019 21:37

Θρίαμβος για τους Ρώσους παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας αφού νίκησαν τον Ολυμπιακό με 91-66! Super League: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός σταμάτησε τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Σπανούλη, η ποιότητα της ΤΣΣΚΑ είναι αναμφίβολη, αλλά αυτά δεν αποτελούν δικαιολογίες για την πολύ άσχημη εικόνα που έδειξαν οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Ντέιβιντ Μπλατ καλείται να δώσει λύσεις σε μεγάλα και πολλά προβλήματα που έχει η ομάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Μπολομπόι και Χάκετ βρέθηκαν γρήγορα στο 17-5 (8'). Οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν και είχαν χαμηλά ποσοστά (2/12 σουτ), όμως η είσοδος του Πάντερ άλλαξε πλήρως την εικόνα. Με 9 συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 19-14 (10΄).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι πλήρωσαν το κακό μπάσκετ που έπαιξαν σε άμυνα κι επίθεση. Η ποιότητα των παικτών της ΤΣΣΚΑ δεν την εμπόδισε να «σκορπίσει» τους φιλοξενούμενους κι έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους.

Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έκανε τη ζωή των παικτών του Μπλατ εξαιρετικά δύσκολη και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου η τεράστια διαφορά ποιότητας και ταλέντου ήταν εμφανής και έτσι ο Τζέιμς έκανε το 62-36 (26') ενώ μετά άγγιξε και το +30 (68-38, 28').

Η διαφορά ποιότητας των ομάδων ήταν τόσο μεγάλη που παρά τις αλλαγές του Ιτούδη η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να διευρύνει το σκορ (89-43, 35').

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 48-30, 75-46, 91-66

Super League: Μαζί στη κορυφή Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ! Έναν βαθμό πίσω τους η ΑΕΚ! (Video)

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ «γκέλαραν» με Παναθηναϊκό και Άρη, αντίστοιχα, αλλά παρέμειναν στην κορυφή της Super League μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής. Super League: Δείτε όλα τα γκολ και τις φάσεις της 1ης αγωνιστικής! (Video)

Κερδισμένη της αγωνιστικής η ΑΕΚ, που νίκησε τον Σάββατο τον Παναιτωλικό και είναι πλέον έναν βαθμό πίσω από «ερυθρόλευκους» και «ασπρόμαυρους», τους οποίους μάλιστα υποδέχεται την επόμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Η Ξάνθη, παρά την ήττα της από την ΑΕΛ, είναι επίσης στους 9 βαθμούς, όπως και η ΑΕΚ, όπως επίσης και ο Βόλος, που το Σάββατο επικράτησε του ΟΦΗ με σκορ 1-0.

Στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με πάθος και στα 90 λεπτά και δικαιώθηκε στο τέλος, με το γκολ που πέτυχε ο Μολό με πέναλτι για το τελικό 1-1. Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, από την άλλη, ο Άρης έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και μάλιστα έφτασε μια ανάσα από ένα σπουδαίο «διπλό», αλλά το γκολ του Μίσιτς στο 90'+7' διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Το Σάββατο, η ΑΕΚ επικράτησε του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο με σκόρερ τον Λιβάγια (0-1), όπως και ο Βόλος του ΟΦΗ (με γκολ του Τόρες στο 75').

Στα άλλα ματς της τέταρτης αγωνιστικής, η Λάρισα κέρδισε πολύ εύκολα με σκορ 3-0 την Ξάνθη, που είχε τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, ο Αστέρας Τρίπολης ανάσανε επικρατώντας του Ατρομήτου με 2-1, ενώ Λαμία και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με τους «κυανέρυθρους» να... κλέβουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα.