Παρασκευή, 23 Απριλίου 2021

Εκλογές 2019: Πώς πήγε ο χώρος του αθλητισμού;

Ποιοί τα κατάφεραν και ποιοί όχι;

8 Ιουλίου 2019 14:18
Εκλογές 2019: Πώς πήγε ο χώρος του αθλητισμού;

Ο χώρος του αθλητισμού ήταν παρών και σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση, άλλοι τα κατάφεραν στην μάχη του σταυρού, άλλοι όχι...

Ο μέχρι πρότινος διευθυντής επικοινωνίας της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Κυριάκος Κυριάκος, διεκδίκησε με το ΚΙΝΑΛ την είσοδό του στη Βουλή. Με προεκλογικό αγώνα μόλις ενάμιση μήνα βρέθηκε πολύ κοντά στο να τα καταφέρει, ωστόσο, τελικώς τη μοναδική έδρα του κόμματος στην Α’ Θεσσαλονίκης παίρνει ο Χάρης Καστανίδης με διαφορά μικρότερη των 200 σταυρών.

Από την άλλη η Χριστίνα Τσιλιγκίρη από τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό κατέβηκε στη Β’ Πειραιά και παρά το ότι είχε τη στήριξη από όλο τον Ολυμπιακό καταποντίστηκε. Με τη Νέα Δημοκρατία να καταλαμβάνει δύο έδρες, βρίσκεται στην έκτη θέση με πολύ μεγάλη διαφορά από αυτούς στις παραπάνω θέσεις.

Καλό δεν ήταν το αποτέλεσμα ούτε για τον γνωστό δημοσιογράφο, Αντώνη Πανούτσο, που στο Δυτικό Τομέα της Β’ Αθήνας βρίσκεται στην ένατη θέση με βάση τους σταυρούς που συγκέντρωσε, με τη Νέα Δημοκρατία να εκλέγει τρεις βουλευτές και εκείνον να έχει σημαντική διαφορά από εκείνους που προπορεύονται.

Οι δύο πρώην υφυπουργοί αθλητισμού του ΣΥΡΙΖΑ, Γιώργος Βασιλειάδης και Βασίλης Κοντονής, μένουν εκτός Βουλής καθώς ο μεν πρώτος βρέθηκε χαμηλά στις προτιμήσεις των ψηφοφόρων του κόμματος στο Νότιο Τομέα, ενώ ο δεύτερος αν και είναι πρώτος στη Ζάκυνθο πρόκειται για μονοεδρική την οποία και παίρνει η Νέα Δημοκρατία ως πρώτο κόμμα.

Στην Ανατολική Αττική με τη Νέα Δημοκρατία διεκδίκησε την εκλογή του ο Τάκης Φύσσας, ωστόσο, αν και πήγε αρκετά καλά δεν κατάφερε να την πετύχει. Ο πρωταθλητής Ευρώπης το 2004 και νυν υπεύθυνος Ακαδημιών του Παναθηναϊκού βρίσκεται στην έκτη θέση με βάση τους σταυρούς που συγκέντρωσε με την παράταξή του να εκλέγει στη συγκεκριμένη περιφέρεια 4 βουλευτές.

Στο Νότιο Τομέα ο παλαίμαχος μπασκετμπολίστας, Δημήτρης Παπανικολάου, δεν κατάφερε να κερδίσει την μάχη των εκλογών μένοντας αρκετά πίσω σε σταυρούς προτίμησης, ενώ στην ίδια περιφέρεια εκλέγεται η Άννα Καραμανλή που βεβαίως ήταν και στην προηγούμενη Βουλή. Τέλος, εκτός κοινοβουλίου έμεινε ο πρώην διαιτητής και βουλευτής της Κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, Πέτρος Κωνσταντινέας καθώς στη Μεσσηνία το κόμμα του παίρνει μόνο μία έδρα και αυτή καταλήγει στον Αλέξη Χαρίτση με αρκετά μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο.

Ο Βασίλης Κικίλιας ο οποίος ήταν δεύτερος σε ψήφους στην Α' Αθηνών πίσω από την Όλγα Κεφαλογιάννη με το όνομα του να παίζει δυνατά για κάποιο υπουργείο.

Από το ίδιο κόμμα πρόερχεται και η Άννα Καραμανλή η οποία μετά το πέρασμα από τον στίβο έχει κερδίσει μία σταθερή θέση στο ελληνικό κοινοβούλιο.

Στη Βουλή θα βρεθεί και η πρωταθλήτρια του ακοντισμού, Σοφία Σακοράφα, η οποία εκλέχθηκε ως υποψήφια με το Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής (ΜέΡΑ25) στο Νότιο Τομέα Αθηνών.

Τέλος, δεν θα βρεθεί στη Βουλή ο Στιβ Γιατζόγλου αφού η Χρυσή Αυγή δεν θα βρίσκεται καν στη Βουλή.

ΣΥΡΙΖΑ: Ποια "ηχηρά" ονόματα μένουν εκτός Βουλής;

Μετά την ήττα του ΣΥΡΙΖΑ από την Νέα Δημοκρατία κάποια ηχηρά ονόματα από το κόμμα της αντιπολίτευσης δεν θα είναι πια στην Βουλή! Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να σάρωσε σε ψήφους μέσα στις Φυλακές του Κορυδαλλού και τις λαικές γειτονιές αλλά δεν κατάφερε να βγει νικητής!

Εκτός Βουλής βρίσκονται και πολλοί από τους βουλευτές που συνεργάστηκαν με τον ΣΥΡΙΖΑ και προέρχονταν από τους ΑΝΕΛ (Χρυσοβελώνη, Κουίκ), από το Ποτάμι (Σπύρος Δανέλλης), από τη ΔΗΜΑΡ (Θανάσης Θεοχαρόπουλος) ή η πρώην υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη Κατερίνα Παπακώστα.

Αναλυτικά

ΣΥΡΙΖΑ Βουλή

Α’ Αθήνας:
ΣΥΡΙΖΑ: Ράνια Σβίγκου, Μυρσίνη Ζορμπά

Βόρειος Τομέας
ΣΥΡΙΖΑ: Τέρενς Κουίκ, Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Τάσος Πετρόπουλος,

Δυτικός Τομέας:
ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Κουρουμπλής, Πάνος Ρήγας, Νίκος Τόσκας, Κώστας Στρατής

Νότιος Τομέας:
ΣΥΡΙΖΑ: Κατερίνα Παπακώστα, Θανάσης Θεοχαρόπουλος, Γιώργος Κυρίτσης, Γιώργος Βασιλειάδης

Α’ Πειραιά:
ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Ρεπούση, Γεωργία Γεννιά, Κώστας Δουζίνας, Ελένη Σταματάκη

Β΄Πειραιά:
ΣΥΡΙΖΑ: Εύη Καρακώστα

Ανατολικής Αττικής:
ΣΥΡΙΖΑ: Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιάννης Δέδες

Δυτικής Αττικής:
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Πάντζας, Αριστείδης Μπαλτάς

Αιτωλοακαρνανίας:
ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Τριανταφύλλου

Αρτας: ΣΥΡΙΖΑ Βασίλης Τσίρκας

Αχαΐας: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σπαρτινός, Ανδρέας Ριζούλης

Βοιωτίας: ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Θηβαίος

Γρεβενών: ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμας:

ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Καραγιαννίδης

Δωδεκανήσων:
ΣΥΡΙΖΑ: Ηλίας Καματερός, Δημήτρης Γάκης

Εβρου: ΣΥΡΙΖΑ: Αναστασία Γκαρά, Γιώργος Καϊσας, Δημήτρης Ρίζος

Εύβοιας: ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Ακριώτης, Ζωή Λιβανίου, Τάσος Πρατσόλης

Ζάκυνθος: ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Κοντονής

Ηλείας: ΣΥΡΙΖΑ: Μάκης Μπαλαούρας, Δημήτρης Μπαξεβανάκης

Ημαθίας: ΣΥΡΙΖΑ: Αγγελος Τόλκας, Χρήστος Αντωνίου, Γιώργος Ουρσουζίδου

Ηρακλείου:
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Ηγουμενίδης, Γιάννης Μιχελογιαννάκης

Α’ Θεσσαλονίκης:
ΣΥΡΙΖΑ: Τριαντάφυλλος Μυταφίδης, Μάρκος Μπόλαρης, Ελ. Χατζηγεωργίου, Τάσος Κουράκης, Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Σαρίδης

Β Θεσσαλονίκης: ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Μάρδας

Ιωαννίνων: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Στέφος, Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Καραγιάννης

Καβάλας: ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

Καρδίτσας: ΣΥΡΙΖΑ: Χρυσούλα Κατσαβριά, Παναγιώτα Βράντζα

Κέρκυρας: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Παυλίδης, Φωτεινή Βάκη

Κεφαλονιάς: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κοζάνης: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Θεοφύλακτος, Δημήτρης Δημητριάδης, Θέμης Μουμουλίδης, Γιώργος Ντζιμάνης

Κορίνθου: ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Θελερίτη, Γιώργος Τσόγκας

Κυκλάδων: ΣΥΡΙΖΑ: Αντώνης Συρίγος, Νίκος Μανιός

ΣΥΡΙΖΑ: Αννα Βαγενά εκτός αν επιλέξει άλλη περιφέρεια ο Αλ. Τσίπρας, Νίκος Παπαδόπουλος

Λέσβου: Γιώργος Πάλλης

Μαγνησίας: ΣΥΡΙΖΑ: Μαρίνα Χρυσοβελώνη, Συμεών Μπαλλής

Μεσσηνίας: Πέτρος Κωνσταντινέας, Παναγιώτα Κοζομπόλη

Ξάνθης: ΣΥΡΙΖΑ: Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόρης Στογιαννίδης

Πέλλας: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Σηφάκης,

Πιερίας: ΣΥΡΙΖΑ: Χάρης Τζαμακλής, Αστέριος Καστόρης

Ροδόπης: ΣΥΡΙΖΑ: Αιχάν Καρα Γιουσούφ

Σερρών: ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Σταμπουλή

Τρικάλων: ΣΥΡΙΖΑ: Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

Φθιώτιδας: Δημήτρης Βέττας, Απόστολος Καραναστάσης, Θανάσης Μιχελής

Φλωρίνης: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σέλτσας

Φωκίδας: ΣΥΡΙΖΑ Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής: Κατερίνα Ιγκλέζη

Χανίων: ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Σταθάκης, Ευαγγελία Βαγιωνάκη, Αντώνης Μπαλωμενάκης

 

Πολιτική

Ροή ειδήσεων

Share