Studio στις 3: Πρεμιέρα για Ζαμπέτογλου – Αναγνωστόπουλο στον ΣΚΑΪ – Πώς τα πήγαν σε νούμερα

Το πρώτο μεγάλο τεστ πέρασαν η Νάνσυ Ζαμπέτογλου και ο Θανάσης Αναγνωστόπουλος με το «Studio στις 3», το οποίο έκανε πρεμιέρα στον ΣΚΑΪ το μεσημέρι της Δευτέρας 31 Αυγούστου. Το τηλεοπτικό δίδυμο επέστρεψε σε μια ιδιαίτερα απαιτητική ζώνη και τα πρώτα στοιχεία τηλεθέασης έδωσαν μια αρχική εικόνα για τη δυναμική του νέου προγράμματος. Η εκπομπή κινήθηκε σε διψήφια επίπεδα και στις δύο βασικές κατηγορίες κοινού, καταγράφοντας 10% στο δυναμικό κοινό και 11,4% στο γενικό σύνολο, την ώρα που σε μέρος της διάρκειάς της είχε απέναντί της έναν από τους ισχυρότερους παίκτες της απογευματινής ζώνης, το «Live News» του Νίκου Ευαγγελάτου.
Πρεμιέρα με 10% και 11,4%
Τα πρώτα νούμερα του «Studio στις 3» μπορούν να διαβαστούν με περισσότερους από έναν τρόπους. Από τη μία πλευρά, η νέα εκπομπή του ΣΚΑΪ κατάφερε από την πρεμιέρα της να περάσει το όριο του 10% και στις δύο βασικές μετρήσεις. Από την άλλη, τα επιμέρους τέταρτα δείχνουν σημαντικές διακυμάνσεις, κάτι που σημαίνει ότι το μεγάλο στοίχημα για τη συνέχεια είναι η σταθεροποίηση του κοινού. Στο δυναμικό κοινό, ο μέσος όρος διαμορφώθηκε στο 10%. Τα επιμέρους ποσοστά που καταγράφηκαν ήταν 11%, 10,3%, 6%, 6,9%, 7,1%, 9,4%, 10,3%, 10% και 8,9%.
Η εικόνα αυτή αποτυπώνει μια εκπομπή που ξεκίνησε σε διψήφιο ποσοστό, υποχώρησε στη συνέχεια ακόμη και στο 6%, αλλά κατάφερε αργότερα να ανακτήσει μέρος των απωλειών της και να επιστρέψει πάνω από το 10%. Ειδικότερα, μετά το αρχικό 11% και το 10,3%, ήρθε η σημαντική πτώση στο 6%. Ακολούθησαν 6,9% και 7,1%, πριν η εκπομπή ανεβάσει ξανά ταχύτητα με 9,4%, 10,3% και 10%. Στο τελευταίο από τα συγκεκριμένα τέταρτα το ποσοστό διαμορφώθηκε στο 8,9%.
Διαφορετική ήταν η εικόνα στο γενικό σύνολο, όπου το «Studio στις 3» είχε υψηλότερο μέσο όρο, φτάνοντας στο 11,4%. Μάλιστα, τα πρώτα τέταρτα ήταν αισθητά πιο δυνατά. Η εκπομπή ξεκίνησε με 14,6%, συνέχισε με 14,2% και στη συνέχεια ανέβηκε στο 14,7%, που αποτέλεσε και την υψηλότερη επίδοσή της στα συγκεκριμένα στοιχεία. Ακολούθησαν 13,3%, 11,7%, 11,5%, 8,9%, 9,3%, 9,9%, 10,8%, 10,4%, 10,1% και 8,2%. Τα νούμερα δείχνουν ότι το γενικό κοινό έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στην πρεμιέρα, ιδιαίτερα κατά την έναρξή της. Το ζητούμενο πλέον για τον ΣΚΑΪ είναι αν τα ποσοστά κοντά στο 14%-15% που εμφανίστηκαν στα πρώτα τέταρτα μπορούν να επανέλθουν και, κυρίως, να αποκτήσουν μεγαλύτερη διάρκεια. Το τηλεοπτικό περιβάλλον στο οποίο καλείται να κινηθεί η εκπομπή μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Για ένα μέρος της διάρκειάς του, το «Studio στις 3» βρέθηκε απέναντι από το «Live News» με τον Νίκο Ευαγγελάτο στο MEGA. Και εκεί τα νούμερα δείχνουν ότι ο ανταγωνισμός είναι ιδιαίτερα ισχυρός. Το «Live News» κατέγραψε 19,9% στο δυναμικό κοινό και 18,9% στο γενικό σύνολο. Οι επιδόσεις του σε επιμέρους τέταρτα ανέβηκαν ακόμη περισσότερο, καθώς η εκπομπή έφτασε μέχρι το 25,5% στο δυναμικό κοινό και το 24,3% στο γενικό σύνολο.
Η διαφορά των δύο προγραμμάτων στους μέσους όρους είναι συνεπώς σημαντική. Στο δυναμικό κοινό, το 19,9% του «Live News» απέχει 9,9 μονάδες από το 10% του «Studio στις 3». Στο γενικό σύνολο, η διαφορά ανάμεσα στο 18,9% και στο 11,4% είναι 7,5 μονάδες. Ωστόσο, πρόκειται για δύο προγράμματα διαφορετικής τηλεοπτικής ταυτότητας, ενώ το «Live News» διαθέτει ήδη πολυετή παρουσία, σταθερή βάση τηλεθεατών και καθιερωμένη θέση στην απογευματινή ενημέρωση. Για τη Νάνσυ Ζαμπέτογλου και τον Θανάση Αναγνωστόπουλο, αντίθετα, η πρώτη ημέρα αποτελεί ουσιαστικά την αφετηρία μιας νέας προσπάθειας.
Το γεγονός ότι η πρεμιέρα έκλεισε με διψήφιο μέσο όρο και στις δύο κατηγορίες είναι ένα πρώτο θετικό στοιχείο. Δεν αρκεί, όμως, μία μόνο ημέρα για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με τη συνολική πορεία του προγράμματος. Στην τηλεθέαση, άλλωστε, μεγαλύτερη σημασία από μια δυνατή ή αδύναμη πρεμιέρα έχει η τάση που διαμορφώνεται στις εβδομάδες που ακολουθούν. Για τον ΣΚΑΪ, το κρίσιμο ερώτημα είναι εάν το 10% στο δυναμικό κοινό και το 11,4% στο γενικό σύνολο αποτελούν τη βάση πάνω στην οποία μπορεί να χτίσει το «Studio στις 3» ή αν θα ακολουθήσουν πιέσεις λόγω του έντονου ανταγωνισμού.
Διαβάστε επίσης
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η μεγάλη απόσταση ανάμεσα στο υψηλότερο και το χαμηλότερο τέταρτο. Στο δυναμικό κοινό η εκπομπή κινήθηκε από 6% έως 11%, δηλαδή με διαφορά 5 ποσοστιαίων μονάδων. Στο γενικό σύνολο το εύρος ήταν ακόμη μεγαλύτερο, από 8,2% έως 14,7%, μια απόσταση 6,5 μονάδων. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει κοινό που ενδιαφέρθηκε για τη νέα πρόταση, αλλά το επόμενο στοίχημα είναι η παραμονή του για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Η πρώτη ημέρα, επομένως, δεν προσφέρεται ούτε για πανηγυρισμούς ούτε για απογοήτευση. Το «Studio στις 3» μπήκε στη μάχη με 10% στο δυναμικό και 11,4% στο σύνολο, έχοντας απέναντί του έναν ανταγωνιστή που κινείται κοντά στο 20%.






0 ΣΧΟΛΙΑ