Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 79-62: Εύκολα το τριφύλλι με Χουάντσο και Γκριγκόνις

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Αταμάν

31 Ιανουαρίου 2024 23:17
(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI)

Η εκτός έδρας ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν απλά μια παρένθεση για τον Παναθηναϊκό που υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο για την 24η αγωνιστική της Euroleague και τη νίκησε εύκολα με 79-62, με αποτέλεσμα να πάει στο 15-9 και να παραμένει σταθερά στην πρώτη 4άδα.

Η άμυνα ήταν εκείνη που πρωταγωνίστησε για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας κρατήσει την Αρμάνι Μιλάνο σε πολύ χαμηλό σκοράρισμα (12-6 στο 5') και σε μόλις 3/11 εντός παιδιάς έως εκείνο το σημείο. Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο παίκτης-ορχήστρα για τους «πράσινους» (5π., 4ασ.) ενώ αυτός που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (4π., 1ρ., 1ασ., 1κλ.) ο οποίος πρόσφερε ένα άκρως ποιοτικό πεντάλεπτο μέχρι να χρεωθεί με δύο φάουλ. Μάλιστα στο 8' προηγήθηκαν με +9 πόντους (19-10) πριν ακολουθήσει ένα μίνι σερί από τον Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ και είχε κάνει τη διαφορά για την Αρμάνι.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (21-16) στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε 7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9-2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έμελλε να πραγματοποιήσει το καλύτερο διάστημα από τη μέρα που βρέθηκε στο «τριφύλλι». Πέτυχε 10 πόντους στην 2η περίοδο και άναψε την «σπίθα» προκειμένου η διαφορά να φτάσει και στο +18 (42-24 στο 18'), δείγμα και της εικόνα που επικρατούσε στο.... φλεγόμενο, από 15.000 φιλάθλους, ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 79-62

Ο Ισπανός φόργουορντ βρήκε τα σουτ και την ψυχολογία και μαζί με τον Μάριους Γκριγκόνις (10π., 3/3δίπ., 1/2τρ., 1/1β.) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν της ομάδας. Βέβαια τα πάντα ξεκίνησαν από την άμυνα, κάτι που αποτυπώθηκε από τους μόλις 12 πόντους της Αρμάνι. Η ομάδα του Μεσίνα είχε στο 2ο δεκάλεπτο μόλις 4/15 εντός παιδιάς και 3/4 βολές. Και αυτό χάρη στην τρομερή ομαδική άμυνα των «πρασίνων» οι οποίοι είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του έχοντας πάρει το μομέντουμ του αγώνα.

Βέβαια μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με τον Ναν να παρέμενε εκτός κλίματος αγώνα, η Αρμάνι μείωσε στους 11 πόντους (46-35 στο 22') αλλά και πάλι χάρη στην καλή άμυνα (σ.σ. με τον Αταμάν να είχε αποσύρει τον Αμερικανό σταρ στον πάγκο), το «τριφύλλι» πραγματοποίησε 7-0 σερί με Γκριγκόνις και Γκραντ για την επαναφορά της διαφοράς στη μέγιστη τιμή της και δη +18 (53-35 στο 24'). Έκτοτε δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα «κλείνοντας» το 3ο δεκάλεπτο στο 57-41 και έχοντας υποχρεώσει την Αρμάνι σε 2/15 τρίποντα και μόλις 4 ασίστ για 8 λάθη.

Στο τέλος η ιταλική ομάδα είχε παραδώσει ψυχή και πνεύμα. Ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα εκτοξεύοντας τη διαφορά και στο +23. Το ΟΑΚΑ είχε πάρει «φωτιά» και κάπως έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν στην 15η νίκη τους στη φετινή Euroleague.