Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Super league / ΠΑΟΚ - ΟΦΗ (0-0): Ο Δικέφαλος έμεινε στο μηδέν και στραβοπάτησε, όρθιοι οι Κρητικοί στην Τούμπα

Ο Δικέφαλος είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, με τους Κρητικούς να μένουν όρθιοι και να έχουν μάλιστα δοκάρι στις καθυστερήσεις

14 Ιανουαρίου 2023 22:09
(ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

Ο ΠΑΟΚ έμεινε μακριά από τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στην Τούμπα. Το παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Super League έληξε ισόπαλο 0-0. Με την ευκαιρία, δείτε πόσο έληξε το ματς Λαμία - Ατρόμητος.

Ο Δικέφαλος είχε την υπεροχή στο παιχνίδι. Κρατούσε την μπάλα, είχε τις περισσότερες τελικές (19), ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο ΟΦΗ από την άλλη προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα και είχε μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Δικέφαλος έδειξε διάθεση να πατήσει στην περιοχή του ΟΦΗ και να τον κλείσει στα καρέ του. Από την άλλη, οι Κρητικοί κάλυπταν τους χώρους και προσπαθούσαν να τρέξουν στην κόντρα επίθεση. Στο 21' οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με σουτ του Κωνσταντέλια.

Στο 32ο λεπτό ο ΟΦΗ είχε μία πολύ καλή στιγμή. Ο Τοράλ τροφοδότησε τον Ντίκο, ο οποίος πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά. Ντρίμπλαρε τον Ίνγκασον, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Κοτάρσκι δύσκολα. Ο Δικέφαλος μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι, αλλά να μην φτιάχνει τη μεγάλη ευκαιρία.
Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι. Στο 48' είχε τελική με τον Νάρεϊ, ο οποίος πλάσαρε υπό την πίεση της κρητικής άμυνας. Στο 55' ο Γερμανός απείλησε ξανά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Λουτσέσκου έψαχνε τρόπο να κάνει την ομάδα του ακόμη πιο επιθετική. Στο 67' ο Δικέφαλος βρήκε δίχτυα με τον Αουγκούστο, αλλά ο Σάστρε που έβγαλε τη σέντρα ήταν εκτεθειμένος.

Ο Λουτσέσκου συνέχιζε τις αλλαγές προσπαθώντας να βρει τρόπο να διασπάσει την άμυνα του ΟΦΗ. Ο ΠΑΟΚ δοκίμαζε κάποια σουτ μακριά εκτός ή στα όρια της περιοχής.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Λάρσον, Τοράλ, Μπαλογιάννης, Ντίκο.