Euroleague: Στραβοπάτημα για Ολυμπιακό στο Ισραήλ κόντρα στη Μακάμπι! Πάλευε μόνος του ο Λαρεντζάκης - Μοιραίος ο Βεζένκοφ

Kατέρρευσε την τελευταία περίοδο

22 Νοεμβρίου 2022 23:29

Euroleague: Ο Ολυμπιακός... έκανε τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο με τον Λαρεντζάκη να παλεύει μόνος και τον Βεζένκοφ να οφείλεται για την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ με 90-84. Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί κατά κράτος με 107-77 από τη Φενέρμπαχτσε για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Βούλγαρος μπορεί να έκανε ένα ακόμη double double τη φετινή χρονιά, ωστόσο έχασε κρίσιμες προσωπικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα να μη μπορέσει ο Ολυμπιακός να αποτρέψει την ήττα και ενώ βρισκόταν σε... λήθαργο σε όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον μόνο που το πάλευε να ήταν ο Λαρεντζάκης που τελείωσε το ματς με 5 τρίποντα και 21 πόντους!

Αξίζει να σημειωθεί πως με τη συγκεκριμένη ήττα ο Ολυμπιακός πήγε στο 6-2 , ενώ η Μακάμπι μπήκε για τα καλά σε τροχιά οκτάδας και έχει ρεκόρ 5-4. Την ερχόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Πέμπτη την Άλμπα Βερολίνου σε ένα βατό ματς, ενώ η Μακάμπι έχει δύσκολο εκτός έδρας ματς στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με την Μακάμπι ιδανικά, μιας και προηγήθηκε με τρίποντο του Παπανικολάου για να απαντήσει ο Μπόλντγουιν με τον ίδιο τρόπο. Ο Ολυμπιακός εκεί έτρεξε ένα μίνι σερί 4-0 , για να απαντήσει ο Χόλινς και να κάνει το 5-9 ο Παπανικολάου που έφτασε αρκετά γρήγορα τους 7 πόντους.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει και με 7 πόντους, με τον Γουόκαπ να κάνει το 8-15, ωστόσο ο Μπόλντγουιν έκανε τρομερή εμφάνιση και κάπως έτσι ο Χόλινς μείωσε σε 14-15, με τον Μπόλντγουιν να έχει σε λιγότερο από 8΄ 3/3 τρίποντα.

Στη συνέχεια Σλούκας και Βεζένκοφ έκαναν το 17-20, ωστόσο η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μπόλντγουιν να κερδίζει βολές δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κάνοντας το 20-22. Ο Αμερικανός έκανε τεράστια ζημιά με 11 από τους 22 πόντους των Ισραηλινών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ άλλαζε συνέχεια, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πίτερς και ενώ ο Γουόκαπ έφτασε τις 6 ασίστ αρκετά γρήγορα. Ο Αμερικανός μάλιστα πρόλαβε να κάνει εξίσου γρήγορα και 3 κλεψίματα, ενώ ο Πίτερς μπήκε ζεστός με 2/2 σουτ, την ώρα που ανέβαζε ρυθμούς και ο Λορέντσο Μπράουν. Ο Αμερικανός έκανε το 28-27, για να βάλει και τρίποντο στη συνέχεια, προτού κάνει το 31-35 με 2/2 βολές ο Ταρίκ Μπλακ.

Όμως ο Μπόλντγουιν έμοιαζε ασταμάτητος και έκανε το 34-35 με το τέταρτο προσωπικό του τρίποντο, για να απαντήσει άμεσα ο Σλούκας με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο, για το 34-38.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 3 βολές του Μάρτιν για την Μακάμπι και τρίποντο του Βεζένκοφ για το 43-45, φτάνοντας ο Βούλγαρος τους 10 πόντους με το πρώτο του τρίποντο και ενώ είχε 5 ριμπάουντ. Κάπως έτσι γράφτηκε και το 43-45 για το πρώτο μέρος, σε ένα αρκετά υψηλό σκορ.

Στραβοπάτημα για Ολυμπιακό στο Ισραήλ κόντρα στη Μακάμπι για την Euroleague

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κάνααν να βρίσκει για πρώτη φορά το αντίπαλο καλάθι. Η απάντηση του Χίλιαρντ ήρθε με βολές για το 45-47, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στο 46-56! Το οποιο 10-1 σερί ήρθε με 4 πόντους του Βεζένκοφ και ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, με τους ερυθρολεύκος να σβήσουν κάθε επίθεση των Ισραηλινών, μιας και έπαιξαν συγκλονιστικές άμυνες.

Πάντως 4΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ενώ έδειχνε να ανεβαίνει με την απόδοσή του ο Κάνααν υπέπεσε στο δεύτερο του αντιαθλητικό φάουλ με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το ματς και να στείλει ξανά εύκολα παίκτη της Μακάμπι στις βολές. Ο Ντιμπαρτολομέου πέρα από τις βολές κέρδισε και τον Φαλ σε μια προσωπική φάση, κάνοντας έτσι το 50-56 και δίνοντας μια μίνι ανάσα στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ξεφύγει κάνοντας το 56-55 χάρη σε τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, ωστόσο οι Ισραηλινοί μείωσαν στους 6 και στο 60-66, χάρη σε καλάθια των Μάρτιν και Σόρκιν, Μάλιστα, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντα των Λαρεντζάκη και Κόλσον, με το δεύτερο να είναι και buzzer beater για το 63-69 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο για την Μακάμπι με τον Μάρτιν, για να απαντήσει με δίποντο ο Λαρεντζάκης, ο οποίος έπαιξε και εξαιρετική άμυνα στην επόμενη φάση, αναγκάζοντας σε λάθος τους Ισραηλινούς.

Ο Ολυμπιακός έχασε συνέχεια αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να κάνουν το 68-71 και να κερδίζουν και την άμυνα στην επόμενη φάση. Ο Λορέντσο Μπράουν με καλάθι του έκανε το 70-71 με τον Ολυμπιακό να είναι κάκιστος στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και να δέχεται και τρίποντο για το 73-71, 5.43 πριν το τέλος του αγώνα με τον Τζάρελ Μάρτιν. Το επιμέρους των Ισραηλινών έφτασε στο 13-2.

Ο Λαρεντζάκης όμως έβγαλε ξανά χαρακτήρα και με κρίσιμο τρίποντο έκανε το 73-74, ενώ απέμεναν 5΄. Παρόλα αυτά ο Λορέντσο απάντησε εκ νέου με τρίποντο. Ο Παπανικολάου αστόχησε με το σκορ στο 76-74 για να κάνει ο Ντιμπαρτολομέο το 78-74. Η Μακάμπι επέκτεινε και άλλο το σερί της για το 80-74! Ο Λαρεντζάκης προσπάθησε να βάλει ξανά τον Ολυμπιακό στο ματς με τρίποντο για το 80-77, ωστόσο ο Μπράουν έκανε άμεσα το 82-77.

Μοιραίος για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο Σάσα Βεζένκοφ που έχασε δύο εύκολα λέι απ και δύο σημαντικές ευκαιρίες για να στείλει τον Ολυμπιακό στο -3. Το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τον Μπόλντγουιν να καρφώνει ανενόχλητος 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έκανε το 84-77. Το ματς ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Πόιθρες για το 90-84.

Tα στατιστικά

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 16/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 22/24 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 14/18 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη