Eurobasket / Γαλλία - Σλοβενία: Μυθική εμφάνιση του Ντόντσιτς στο πρώτο ημίχρονο - «Ποντάρει» στον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο... εξωγήινος Σλοβένος σταρ άφησε ανεξίτηλο το αποτύπωμά του

7 Σεπτεμβρίου 2022 20:47

Μία από τις συγκλονιστικότερες ατομικές εμφανίσεις όλων των εποχών σε EuroBasket είχε την υπογραφή του Λούκα Ντόντσιτς. Συνδυάστηκε δε με τη νίκη της Σλοβενίας επί της Γαλλίας και την πρωτιά του Β' ομίλου.

Ο Λούκα Ντόντσιτς δήλωσε πως θα πόνταρε στον Γιάννη Αντετοκούνμπο για τον παίκτη που θα σκοράρει τους περισσότερους πόντους σ' έναν αγώνα του EuroBasket. Το πίστευε σίγουρα όταν το έλεγε, αλλά ταυτόχρονα έδινε ένα έξτρα κίνητρο στον εαυτό του, ένα μπουστάρισμα, για να κάνει όσα έκανε απέναντι στη Γαλλία.

Ο... εξωγήινος Σλοβένος σταρ άφησε ανεξίτηλο το παχύ αποτύπωμά του στην μπασκετική ιστορία με μια μυθική εμφάνιση που τον έφερε στη δεύτερη θέση των παικτών με τους περισσότερους πόντους σ' ένα ματς της διοργάνωσης, πίσω μόνο από τον Βέλγο Τεράς. Μάλιστα οι 47 πόντοι του Ντόντσιτς, από 9/12 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 11/12 βολές, συνδυάστηκαν με τη νίκη πρωτιάς των πρωταθλητών Ευρώπης επί των μπλε, χάρη στο 88-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-44, 64-64, 82-88