Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Euroleague: Τρίποντη «καταιγίδα» με Κοζέρ και προβάδισμα πρόκρισης

Έδειξε ότι είναι Βασίλισσα μετά από καιρό!

21 Απριλίου 2022 00:15

Η Ρεάλ πήρε φωτιά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (16/29), με τους Μαδριλένους να επικρατούν τελικά της Μακάμπι με 84-74 στο Game 1 και να χρειάζονται άλλες δύο νίκες για Βελιγράδι.

Παράλληλα, πιο κοντά στο F4 ο Ολυμπιακός.

Την έδρα της προστάτεψε η Ρεάλ στο Game 1 των playoffs κόντρα στη Μακάμπι. Με πρωταγωνιστή τον Κοζέρ (20 πόντοι), η Βασίλισσα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 84-74 και χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να τσεκάρει το εισιτήριο για το Final 4 του Βελιγραδίου. Η ομάδα του Λάσο έκανε απίθανα πράγματα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (16/29), ενώ και οι φιλοξενούμενοι σούταραν με το εντυπωσιακό 18/26.

Από τους Ισραηλινούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουίλμπεκιν με 20 πόντους, αλλά έμεινε απελπιστικά μόνος στο σκοράρισμα και δεν γινόταν να υποτάξει το σύνολο του Λάσο.

To ματς

Η Μακάμπι ξεκίνησε το ματς με δύο τρίποντα, με τον Ουίλμπεκιν να γράφει το 4-6 στο δεύτερο λεπτό. Ο Κοζέρ είχε τους πέντε από τους 11 πόντους της Ρεάλ στο ξεκίνημα δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (11-6).

Ο Γάλλος γκαρντ συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα στους Ισραηλινούς στα πρώτα λεπτά του ματς και δεν μπορούσαν να βρουν γιατρικό για να τον περιορίσουν. Οι δύο ομάδες… κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο χάρη στο καλάθι του Ρούντι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Ουίλμπεκιν τράβηξε κουπί για τη Μακάμπι, μετρώντας 10 από τους 19 πόντους της.

Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν τις λύσεις που ήθελαν στην επίθεση με αποτέλεσμα να μένει χαμηλά το σκορ και κανείς τους δεν είχε τρόπο να πάρει διαφορά. Mε τον Ντιμπαρτολεμέο η Μακάμπι έφερε το ματς στα ίσα για τον 34-34 στο 16’. Δύο τρίποντα του Κοζέρ και ένα του Χάνγκα έκαναν το 43-34 για τη Ρεάλ που πάτησε γκάζι και τελικά έκλεισε την περίοδο στο 47-38. Οι Μαδριλένοι είχαν 9/16 στο ημίχρονο, ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 5/11.

Ο Κοζέρ έφτασε τους 15 πόντους και έδωσε αέρα 10 πόντων για το 51-41 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ συνέχιζε να βομβαρδίζει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και με τον Γιαμπουσέλε έγραψε το 57-46, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Με τον Ουίλιαμς μείωσαν σε 57-52 οι φιλοξενούμενοι, βάζοντας δύσκολα στη Ρεάλ. Η ομάδα του Λάσο και πάλι με τα τρίποντα της απάντησε και με τον Κοζέρ έγραψε το 63-54 στο 28’.

Η Μακάμπι μείωσε σε 68-63, αλλά για πολλοστή φορά στο ματς, η Ρεάλ απάντησε με τρίποντο, του Ρούντι, και της χάλασε το μομέντουμ. Ο Γιαμπουσέλε κόλλησε νέο τρίποντο για το 74-63 στο 35', ρίχνοντας στα σχοινιά τους Ισραηλινούς. H Μακάμπι δεν τα παράτησε και έκανε το 74-69. Με παλικαρίσιο καλάθι του Γκος έγινε το 79-71 στο 38'. Ο Γιαμπουσέλε έκανε το 82-71, 1.5 λεπτό για το τέλος και τελείωσε το ματς. Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες σε όλο το ματς, η Μακάμπι έβρισκε πάντα τοίχο, αφού η Ρεάλ τα έσταζε τα τρίποντα ασταμάτητα στα περισσότερα σημεία και έτσι οι Μαδριλένοι πήγαν στο 1-0 και σε δύο μέρες υποδέχονται ξανά τη Μακάμπι στη Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-38, 65-56, 84-74

Πηγή: gazzetta.gr