Προμηθέας-Μπούρσασπορ 83-80: Έκανε… σεφτέ με Ζούρο

Ανάσα για τους Αχαιούς

10 Νοεμβρίου 2021 22:05

Ο Προμηθέας πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Eurocup, στο ντεμπούτο του μάλιστα του Ηλία Ζούρου, κάμπτοντας με 83-80 την αντίσταση της Μπούρσασπορ και βγάζοντας επιτέλους αντίδραση, μετά το διασυρμό του στη Γαλλία.

Ο Προμηθέας έριξε το βάρος στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως μπερδεύτηκε τελείως στην επίθεση. Κακές επιλογές, μεγάλη αστοχία και η Μπούρσασπορ με Φρίμαν και Αντριους αιχμές του δόρατος και πολύ πιο εύκολες προσβάσεις στο καλάθι, έκλεισε το ημίχρονο στο 30-40.

Οι Τούρκοι κράτησαν τον έλεγχο του ρυθμού μέχρι το 26′, πήραν μεγάλες διαφορές με το 35-49 να είναι το μεγαλύτερο σε αυτό το διάστημα, αλλά ο Προμηθέας κατάφερε κλείνοντας το δεκάλεπτο να συνδυάσει για πρώτη φορά άμυνα και επίθεση. Εκλεισε τους διαδρόμους, πίεσε τα σουτ που ήταν πολύ εύστοχα για τους Τούρκους, πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και το 51-53 στη λήξη του δεκαλέπτου δημιουργούσε ματς μάλλον… απρόσμενα.

Με τρίποντο και φάουλ του Γιαννόπουλο ο Προμηθέας στο 33′ προσπέρασε, με 60-57 και με τον ίδιο να έχει… σεληνιαστεί και να τα βάζει από παντού, αλλά και να μοιράζει έτοιμα καλάθια, έφτασε στο 68-59 στο 35′. Ο Νίνταμ το πήρα πάνω του για τη Μπούρσα και το 68-68 στο 39’20” επανέφερε γρήγορα την ισορροπία με τον Προμηθέα να μη μπορεί να διαχειριστεί το προβάδισμα και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί οι Αχαιοί είχαν τον πρώτο λόγο, έφτασε στο 80-73 στα μισά της διαδρομής, οι Τούρκοι πλησίασαν για το 82-80 με 6” στο ρολόι. Ο Ρογκαβόπουλος έγραψε το 83-80 με 1/2 βολές και ο Χαντ έκανε το φάουλ στον Μπράουν με 2”9 να απομένουν. Ο Μπράουν αστόχησε στην πρώτη, έχασε επίτηδες τη δεύτερη και το τελικό 83-80 έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα.

Διαιτητές: Πέρεθ, Μάικιτς, Ραντοϊκοβιτς

Δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 46-53, 68-68 (κ.α.), 83-80

Πηγή: Basketa.gr