Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Eurocup: Διασύρθηκε στη Γαλλία ο Προμηθέας

Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία

3 Νοεμβρίου 2021 00:04

Ο Προμηθέας (0-3) παραδόθηκε άνευ όρων στην Μπουρζ (1-2), με σκορ 92-62, με τους Πατρινούς να είναι η μία από τις δύο ομάδες του Β' Γκρουπ χωρίς νίκη.

Δύσκολο βράδυ για τον Προμηθέα στη Γαλλία. Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο άντεξε για δέκα λεπτά απέναντι στην Μπουρζ, η οποία «έσπασε» το δικό της αρνητικό ρεκόρ και πήρε την πρώτη φετινή νίκη της (92-62). Ο Προμηθέας θα επιδιώξει να ανοίξει το δικό του λογαριασμό στην 4η αγωνιστική, στην αναμέτρηση με την Μπούρσασπορ (10/11, 19:30).

Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (25-19) έδωσε τη θέση του στη... διάλυση του Προμηθέα. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν τη 2η περίοδο με ένα μίνι σερί 4-0, το οποίο έκανε το σκορ 31-21. Ο Λουίς Κασιμίρο κάλεσε τάιμ άουτ και ήταν έξαλλος.

Μίλησε για τις αδυναμίες στην άμυνα, αλλά και τις κακές επιλογές στην επίθεση και κυρίως στην επιμονή στα σουτ τριών πόντων. Λίγα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια.

Οι Γάλλοι ξεπέρασαν τη διαφορά των 10 πόντων και τη σταθεροποίησαν μετά τα μέσα του δεκαλέπτου. Ένα σερί 8-0 τους έφερε από το 33-23 στο 41-23 και κάπου εκεί ο Προμηθέας δεν είχε καμία απάντηση.

Οι Πατρινοί προσπάθησαν να πάρουν... ανάσα με ένα σερί 7-0 που τους έφερε στο -12 (48-36) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά μέχρι εκεί. Η αντιμετώπιση του Έρικ Μίκα (22π., 11 ριμπ.) αποδείχτηκε άλυτος γρίφος.

Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις δύο παίκτες του Προμηθέα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Κέντρικ Ρέι 16 πόντους (10 ριμπ.) και ο Αϊζάια Μάιλς 11 πόντους.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς καταγράφηκε στο 39' με το σκορ στο 90-58 (-32).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, όταν η Μπουρζ με επί μέρους 17-4 βρέθηκε στο +18 (41-23).

Ο ΜVP: Ο Έρικ Μίκα τα έκανε σχεδόν όλα. Είχε 22 πόντους (9/12 διπ., 4/5 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δύσκολη η επιλογή, πάντως μόνος ο Τανούλης που μπήκε στο τέλος είχε αρνητικό PIR. Μικρή η προσφορά του Σβαρτζ με 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 18:42.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Πιερ Πέλος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Ούγκο Μπενίτεζ 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπουρζ πήρε 40 ριμπάουντ (28-12), 5 παραπάνω απ' τον Προμηθέα (35, 22-13) και όμως η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ξέσπασμα του Λουίς Κασιμίρο στο τάιμ άουτ που πήρε, λίγο πριν το ματς χαθεί οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62

Πηγή: gazzetta.gr