Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Λαύριο - Νίζνι 95-86: Νίκη-θρίλερ στην παράταση

35άρα από Κάρτερ

2 Νοεμβρίου 2021 21:49

Ο Τάισον Κάρτερ έκανε ματσάρα (35 πόντους) και οδήγησε το Λαύριο στη νίκη-θριλερ στην παράταση με 95-86 κόντρα στη Νίζνι. Στο 2-1 στο BCL η ομάδα του Σερέλη.

Θρίλερ, παράταση και στο τέλος χαμογέλασε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, επικράτησε της Νίζνι με 85-86 στην παράταση στο έξτρα πεντάλεπτο και ανέβηκε στο 2-1 στον όμιλο του BCL. Ο Τάισον Κάρτερ ήταν απολαυστικός με 35 πόντους, 6 ασίστ, 5/8 τρίποντα, 8/12 δίποντα και 2 κλεψίματα.

Ο Γερομιχαλός θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στο Λαύριο στην κανονική διάρκεια, αλλά είχε 1/2 βολές στα 3 δευτερόλεπτα για το 80-80 και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Λαύριο - Νίζνι 95-86

To ματς

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πάτησε... γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με τον Κάρτερ να εντυπωσιάζει και τον Μουράτο να γράφει το 26-13 στο 5'. Η Νίζνι αντέδρασε πολύ γρήγορα και κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο χάρη στον Λιτσούτιν για το 28-27.

Η Νίζνι πήρε προβάδισμα 4 πόντων με τον Τσάντοβ που έκανε το 33-37 στο 15', όμως το Λαύριο ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-44 χάρη στο καλάθι του Περσίδη. To Λαύριο ήταν εντυπωσιακό στα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας με 7/11, ενώ στον αντίποδα οι Ρώσοι είχαν 9/14 δίποντα.

Το κάρφωμα του Λιούις έκανε το 55-51 στα μέσα της περιόδου, ενώ ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 59-57 στο 29'. Ο Γερομιχαλός διαμόρφωσε το 62-57 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Λιούις έδωσε αέρα 9 πόντων για το 72-63 στο 33'. Ο Κουλάγκιν μείωσε σε 74-71 με τρίποντο στο 36'. Το ματς έγινε θρίλερ, με τον Τορόποφ να κάνει το 76-76 στο 39'. Με όμορφο καλάθι ο Κάρτερ έκανε το 79-77 στα 39 δευτερόλεπτα και έφτασε τους 33 πόντους. Ο Στρέμπκοφ με τεράστιο τρίποντο στα 4 δευτερόλεπτα έκανε το 79-80. Ο Γερομιχαλός είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στο Λαύριο στην κανονική διάρκεια, αλλά έβαλε 1/2 βολές για το 80-80 στα 3 δευτερόλεπτα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Μουράτος έκανε το 88-80 στο 43', ενώ με νέο καλάθι του Έλληνα γκαρντ στο 44' για το 93-84, καθάρισε το ματς και την παράταση.