Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Άρης - Λαύριο 69-73: Έφυγε με την νίκη από το Αλεξάνδρειο

Δεν τα κατάφεραν οι Θεσσαλονικείς

30 Οκτωβρίου 2021 19:08

Το ματς είχε φαβορί και αουτσάιντερ, ο Άρης έκανε όπως σε κάθε ματς την προσπάθειά του και με το παραπάνω, στο τέλος όμως το Λαύριο έφυγε με την νίκη από το Αλεξάνδρειο (73-69) για να ανέβει στο 4-1 μετά από την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Στο 1-4 έπεσαν οι κιτρινόμαυροι, που δεν σταμάτησαν στην τέταρτη περίοδο τον Τάισον Κάρτερ.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τον αγώνα με 25% στο τρίποντο (7/27), σκόραραν όμως 21 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (13 επιθετικά ριμπάουντ) και πήραν 26 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους, την ώρα που ο Άρης είχε 11 πόντους από τα 12 επιθετικά του ριμπάουντ και 4/22 σουτ από την περιφέρεια (18%).

Ο αγώνας

Με τον Περσίδη και τον Κακλαμανάκη να μπαίνουν εντυπωσιακά στο ματς, το Λαύριο είχε μεν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να χτίσει και μια έστω μικρή διαφορά. Γι' αυτό και ο Άρης εκμεταλλεύθηκε την αστοχία των αντιπάλων του, έβαλε την μπάλα στη ρακέτα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (22-19), την ώρα που το Λαύριο μετρούσε 3/10 δίποντα.

Αποτελεσματικοί στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, δεν άφησαν τους Θεσσαλονικείς να ξεφύγουν, όμως η ένταση της ομάδας του Καστρίτη ήταν εντυπωσιακή (32-31 στο 15') και μέσα από την άμυνα επιτεύχθηκε το 32-38 στο 18' πριν ο Άρης απαντήσει με ένα 9-0 για να περάσει μπροστά με 41-38 στο ημίχρονο. Το Λαύριο είχε τρία λάθη, σούταρε όμως με 42% και είχε δέκα βολές λιγότερες.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Άρη να συνεχίζει να παίζει με ένταση και πείσμα, αλλά το Λαύριο να στηρίζεται στον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου, τον Τάισον Κάρτερ, για το 48-55 στο 29'. Το 52-57 στο 30' άφηνε το ματς ανοιχτό, ο Γουίλιαμς μείωσε στο καλάθι (57-59), όμως ο Κάρτερ έβαλε δύο πολύ σημαντικά καλάθια για να κρατήσει την ομάδα του όρθια και να της δώσει την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες του πρωταθλήματος.