Euroleague: Γερό «χαστούκι» της Βιλερμπάν στον Ολυμπιακού (Video)

Κατάφερε να χάσει εύκολα με 63-69

15 Ιανουαρίου 2021 23:18
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Euroleague: Ένας αποκαρδιωτικός Ολυμπιακός πέταξε στα... σκουπίδια το μεγάλο διπλό επί της Μακάμπι, καθώς ηττήθηκε 69-63 με από τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, πραγματοποιώντας τραγική εμφάνιση!

Η ήττα "εκτός προγράμματος" από μια εκ των χειρότερων ομάδων της Euroleague κάνει μεγάλη ζημιά στην προσπάθεια των Πειραιωτών να τερματίσουν στην πρώτη οκτάδα. Οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 10-9 και φιλοδοξούν να πάρουν τη ρεβάνς την προσεχή Τρίτη (19/1), καθώς αντιμετωπίζουν εκ νέου τη Βιλερμπάν στη Γαλλία σε εξ' αναβολής παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός έκανε τραγικό δεύτερο ημίχρονο, με την τρίτη περίοδο της αναμέτρησης να αποδεικνύεται καταστροφική, αφού οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν μόλις 9 πόντους σε 10 λεπτά και επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να πάρει διαφορά, την οποία δεν μπόρεσαν ποτέ να καλύψουν.

Οι Χάρισον (13π.), ΜακΚίσικ (11π.) και Σπανούλης (10π.) πάλεψαν για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Σλούκας έμεινε μόλις στους 2 πόντους με 7 ασίστ, 6 από τις οποίες προήλθαν από το πρώτο ημίχρονο. Ο Γιαμπουσέλε ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, κάνοντας μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό με 19 πόντους.

Το παιχνίδι

Απόλυτο ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17. Με τον Σλούκα να μοιράζει από νωρίς ασίστ και τους Έλις, ΜακΚίσικ να εκτελούν, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-5 στο 6'.

Οι Γάλλοι, ωστόσο, είχαν την απάντηση, καθώς με μπροστάρη τον Λάιτι έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και ισοφάρισαν σε 14-14. Ένα τρίποντο για κάθε ομάδα, από Βεζένκοφ και Στραζέλ, διαμόρφωσαν το 17-17.

Η είσοδος των Σπανούλη, Χάρισον, Τζένκινς και το ανέβασμα του Σαν-Σαρλ έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο. Παρά το γρήγορο 5-0 των Πειραιωτών για το 22-17, η Βιλερμπάν απάντησε με Ντιό και Γιαμπουσέλε περνώντας μπροστά με 22-23.

Ο Γιαμπουσέλε συνέχισε να κάνει ζημιά και 5 ακόμα πόντους έδωσε προβάδισμα 24-28, προτού ο Σπανούλης σκοράρει με τρίποντο (27-28) και ο Έλις καρφώσει για το 29-28. Η αστοχία του Ολυμπιακού, τα λάθη στην επίθεση και τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να πάρουν διαφορά.

Αντ' αυτού, η Βιλερμπάν ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα με τρίποντο του Κόουλ (29-31) και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ούσα μπροστά στο σκορ με 33-34.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο και το γεγονός ότι σκόραρε μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο λέει όλα για την άθλια επιθετική λειτουργία του!

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε με σερί 4-0 (33-37), ο ΜακΚίσικ απάντησε με τρίποντο (36-37) και στη συνέχεια ο Πρίντεζης σε μείωσε σε 38-40. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Ολυμπιακού... αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν.

Ένα μπαράζ λαθών άφησε τους Πειραιώτες άποντους για περίπου 4 λεπτά, διάστημα που η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο για να ξεφύγει με 8 (38-46). Ακόμα κι όταν ο Βεζένκοφ "ξεκόλλησε" τον Ολυμπιακό για το 40-46, οι Γάλλοι πέτυχαν τρίποντο με τον Καουντί (40-49) και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με +9 (42-51).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του Μπαρτζώκα με το... καλημέρα της τέταρτης περιόδου, αφού ο Στραζέλ ευστόχησε σε τρίποντο για το 42-54.

Η είσοδος του Σπανούλη στο παρκέ έδωσε ενέργεια στους γηπεδούχους και το 7-0 που "έτρεξαν" ήταν αρκετό για να μειωθεί η διαφορά στους 5 (49-54, 32'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο κόουτς Μπαρτζώκας αποφάσισε να βάλει μαζί τους Σπανούλη - Σλούκα, όμως η Βιλερμπάν είχε σταθερά τις κατάλληλες απαντήσεις.

Το +10 στο 37' (53-63) έδωσε ασφάλεια στους φιλοξενούμενους, που έκαναν αυτό που έπρεπε στα τελευταία δευτερόλεπτα για να φτάσουν στο μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69