Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Euroleague: «Θρυλικό διπλό» στο Τελ Αβίβ για τον Ολυμπιακό

89-87 στην παράταση με ηγέτη Σλούκα

12 Ιανουαρίου 2021 23:41

Ένα «θρυλικό διπλό» πέτυχε με 89-87 ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ, καταφέρνοντας στην παράταση με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα να επικρατήσει της Μακάμπι και να παραμείνει σε τροχιά οκτάδας στη Euroleague.

Κορυφαίος της αναμέτρησης, μετά την προηγούμενη νίκη θρίλερ με την Μπάγερν, ήταν ο Κώστας Σλούκας που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 11 ασίστ, ενώ τρομερός ήταν επίσης ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ και καθοριστικός στην παράταση ο Βεζένκοφ! Ο Γουίλμπεκιν είχε 25 πόντους για τους γηπεδούχους, αλλά ήταν μοιραίος για τους γηπεδούχους στο τέλος, ο Χάντερ είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, στους 15 ο Μπράιαντ, στους 12 ο Ζίζιτς.

Το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και οι Πειραιώτες πήραν μία τεράστια νίκη στη μάχη που δίνουν για την οκτάδα. Πλέον έχουν ρεκόρ 10-8 και άφησαν τους Ισραηλινούς στο 8-11, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα την Παρασκευή αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν.

Στα… περίεργα της βραδιάς, η απόφαση του κόουτς να παίξει μόλις πέντε λεπτά ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος χρεώθηκε με δύο φάουλ νωρίς και αποχώρησε προς τον πάγκο βρίζοντας και κλωτσώντας ένα μπουκάλι.

Κάκιστο ήταν το θέαμα στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές και άστοχες με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις δύο πόντοι (2-0). Το ρόδι για τον Ολυμπιακό έσπασε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε (2-2). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν φανερά καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 8-2.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη έριξε τη διαφορά (12-8). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, κλείδωσαν τον Κώστα Σλούκα και προηγήθηκαν με double score (16-8). Oι ερυθρόλευκοι δεν τα παράτησαν και με πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο πλησίασε στους τρεις πόντους (16-13). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρζώκα ήταν άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τα πέντε λάθη έμεινε πίσω στο σκορ (18-13). Ο Πρίντεζης στην πρώτη περίοδο σημείωσε τους εννιά από τους 13 πόντους των φιλοξενουμένων!

Η αστοχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Μακάμπι διεύρυνε το προβάδισμα της (22-14). Ο Ελάιζα Μπράιαντ έκανε μεγάλη ζημιά στους ερυθρολεύκους, καθώς είχε ήδη 9 πόντους (25-16). Ο ΜακΚίσικ πήρε τη σκυτάλη από τον Πρίντεζη και πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του Πειραιά (26-20). Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, αλλά κατάφερνε να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (30-24).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός επιθετικά, αλλά επειδή και η Μακάμπι δεν ήταν στην καλύτερη μέρα της κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ (37-31). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να προηγείται με 40-33. Οι ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι κυρίως έξω από τη γραμμή του τριπόντου και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη τους έφεραν αυτό το προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο του Σλούκα έφερε το ματς στα ίσια (40-40). Η Μακάμπι αντέδρασε και με δικό της σερί 6-0 πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (48-42). Οι ερυθρόλευκοι έμειναν κοντά στο σκορ και συνέχισαν να διεκδικούν τη νίκη με εξαιρετική άμυνα (48-46). Ο Κώστας Σλούκας ήταν τελείως διαφορετικός στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο έβαλε μπροστά τους φιλοξενουμένους (48-49). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία του σκορ, λόγω της κακής άμυνας των Πειραιωτών (55-52).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι παίκτες έδιναν επικές μάχες σε άμυνα και επίθεση (59-60). Ο Κώστας Σλούκας έκανε πράγματα και θαύματα και με μία εντυπωσιακή ασίστ στον Ζαν Σαρλ, ο Γάλλος έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (61-62). Ο Σάσα Βεζένκοφ ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Λαρεντζάκη πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 65-61. Η Μακάμπι μείωσε, αλλά ο Ζαν Σαρλ και πάλι βρήκε τον τρόπο να σκοράρει (64-67).

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και με συνεχόμενους πόντους έδωσε εκ νέου τα ηνία στη Μακάμπι (69-67). O MακΚίσικ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς και ο Χάντερ με βολές έκανε το 71-67 1΄ πριν το τέλος. Ο Χασάν Μάρτινς απάντησε 48” πριν το τέλος, καθώς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και άφησε την μπάλα στο καλάθι των Ισραηλινών (71-69). Ο Καλοϊάρο αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Βεζένκοφ κέρδισε φάουλ και 2 βολές 24” πριν το φινάλε. Ο παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ψύχραιμος και έφερε το ματς στα ίσια (71-71).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να κάνει φάουλ και 19,4” πριν το τέλος ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Ντόρσεϊ. Ο παίκτης της Μακάμπι έβαλε την πρώτη και αστόχησε στη δεύτερη, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε το ριμπάουντ! Ο Λαρεντζάκης έκανε και πάλι φάουλ στον Ουίλμπεκιν 15,6” πριν το τέλος. Ο Ουίλμπεκιν έχασε τη 1/2 βολές και ο Σλούκας κέρδισε φάουλ και 2 βολές 2,9” πριν το τέλος! Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εύστοχος και έφερε το ματς στα ίσια (73-73). Ο Ουίλμπεκιν πήρε το σουτ, αλλά αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Καλοϊάρο πέτυχε το πρώτο καλάθι στην παράταση και έδωσε προβάδισμα στη Μακάμπι (75-73). Ο Γιώργος Πρίντεζης απάντησε με μεγάλο τρίποντο, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης συνέχισε τις εξαιρετικές άμυνες (75-76). Ο Σλούκας συνέχισε να είναι ψύχραιμος και με βολές έκανε το 78-75. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 78-77 και ο Τζόουνς έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (79-78).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης κέρδισε νέου φάουλ και με βολές έκανε το 80-79. Ο Πρίντεζης στην επόμενη φάση έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έκοψε τον Ουίλμπεκιν. Ο Ολυμπιακός όμως έχασε ακόμη ένα αμυντικό ριμπάουντ και ο Χάντερ έκανε το 81-80, αλλά ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους ερυθρολεύκους (81-83). Ο Σάσα Βεζένκοφ 52,2” πριν το τέλος ευστόχησε σε τρίποντο και έγραψε το 86-81 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό!

Η Μακάμπι αστόχησε σε δύο ελεύθερα τρίποντα, αλλά τα χαμένα ριμπάουντ πλήγωναν τον Ολυμπιακό. Ο Χάντερ κέρδισε φάουλ και 46” πριν το τέλος και με 2/2 βολές μείωσε σε 86-83. Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε τρίποντο με τον Βεζένκοφ και ο Χάντερ στα 19,9” μείωσε σε 86-85. Οι ερυθρόλευκοι έφαγαν 9” και κέρδισαν φάουλ στα 10,9” με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κάνει το 88-85 από τη γραμμή των βολών. Ο Σλούκας έκανε φάουλ στον Ουίλμπεκιν και οι διαιτητές το έδωσαν πάνω στην προσπάθεια και του έδωσαν τρεις βολές. Ο Ουίλμπεκιν δεν κατάφερε να βάλει και τις τρεις (2/3) και ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ 3,5” πριν το τέλος.

Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε στη μία από τις δύο, ο Μπράιαντ σούταρε από το κέντρο, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, 87-89

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1), Ουίλμπεκιν 25 (3), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10ριμπ.), Κάσπι, Ντόρσεϊ 8 (1), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12, Ζούσμαν

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 5, Λαρεντζάκης 13 (2), Σπανούλης, Σλούκας 21 (11ασ.), Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 8 (7ριμπ.), Ζαν Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 6, ΜακΚίσικ 10

Πηγή: Sportdog.gr