Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Basket League: Τεράστια νίκη με... buzzer beater τρίποντο για τον Άρη

81-75 το τελικό σκορ

10 Νοεμβρίου 2020 19:55

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο ψυχωμένος Άρης έκανε με μεγάλη ανατροπή κι επικράτησε εντός έδρας του Ηρακλή με 81-75, στο εξ αναβολής παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη πήρε το ντέρμπι και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν, ενώ το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου υπέστη την πρώτη του ήττα.

Ο παθιασμένος Σλαφτσάκης ήταν ο παίκτης που άναψε τη.. σπίθα της ανατροπής, παίζοντας μεγάλες άμυνες και σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια ψυχολογίας, με αποκορύφωμα το buzzer beater τρίποντο του στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με το οποίο έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους.

Ο ΝτεΚόζι ήταν αυτός που τράβηξε το κουπί στην επίθεση του Άρη με 20 πόντους, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε κι ο Κουζέλογλου με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και πολλές κερδισμένες μάχες.

Από πλευράς ηττημένων, ο Καββαδάς είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όντας φορτωμένος φάουλ. Ο Χάνλαν “ξύπνησε” στο δεύτερο μέρος κι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Άρης ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-0, με τον Ηρακλή να ανεβάσει στροφές στη συνέχεια, να μαζεύει τη διαφορά στο καλάθι (24-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και παίρνει το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (40-44).

Με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή, ο Ηρακλής ξέφυγε με 12 πόντους (49-61) στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Σλαφτσάκης κράτησε ζωντανό τον Άρη, μειώνοντας στους πέντε (61-66) με απίθανο buzzer beater τρίποντο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, εμφανίστηκε μόνο μία ομάδα στο παρκέ, ο Άρης. Οι γηπεδούχοι, με επιμέρους σκορ 20-9, όχι μόνο έκαναν την ανατροπή, αλλά έφτασαν και δίχως άγχος στο τελευταίο λεπτό στη νίκη, με τον ΝτεΚόσι να “σφραγίζει” τη νίκη της ομάδας του με τρίποντο (79-73), ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (1/5 σουτ, 3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 9 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 5 (2/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντεκόζι 20 (3/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλαφτσάκης 6 (1), Φλιώνης 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 6, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 8 (9 ριμπάουντ), Λιτλ 9 (3)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καββαδάς 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 10 (2), Χάνλαν 17 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσίλντρες 9, Σαγκς 6 (1/6 σουτ), Γεωργαλάς 1, Μουρ 3, Βεργίνης, Ντάνιελ 5 (10 ριμπάουντ)