Ξεκίνησε με νίκη η ΑΕΚ - 2-0 απέναντι στον Παναιτωλικό

Με... μάγια Μάνταλου

19 Σεπτεμβρίου 2020 23:18
Από Νάντια Ξυθάλη Τσουκνάκη

Με.... μάγια Μάνταλου πήρε την πρώτη της νίκη στη Super League η ΑΕΚ απέναντι στον Παναιτωλικό με τελικό σκορ 2-0, ενώ λίγο νωρίτερα την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση ο Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος δεν άρχισε βασικός, αλλά πέρασε με την έναρξη του δεύτερου μέρους και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα γκολ και μοιράζοντας μια ασίστ στον Μάρκο Λαβαγια που αποδεικνύεται... δήμιος του Παναιτωλικού, με τέσσερα συνολικά γκολ.

Ο Κροάτης έδωσε το προβάδισμα στους "κιτρινόμαυρους" απέναντι σε ένα διαβασμένο και πολύ καλά στημένο Παναιτωλικό αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας ήταν εκείνος που με απόκρουση πέναλτι στο 75' κράτησε όρθια την ομάδα του, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

ΑΕΚ Παναιτωλικός

Μπήκε ο Μάνταλος κι άλλαξε το ματς

Ο Μάσιμο Καρέρα έκανε την έκπληξη και έδωσε φανέλα βασικού στο Σταύρο Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος πήγε στο πλευρό του Αντρέ Σιμόες, σε διάταξη 3-5-2, με τον Πέτρο Μάνταλο να μένει στον πάγκο. Με την έναρξη του Δεύτερου μέρους, ο Ιταλός τεχνικός διόρθωσε το λάθος του, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον αρχηγό αντί του Νασίμ Χνιντ, γύρισε τη διάταξη σε 4-3-3 και άλλαξε όλο το παιχνίδι προς το καλύτερο για την Ένωση.

Μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, οι "κίτρινομαυροι" είχαν δύο τελικές (όσες είχε σε ολόκληρο το πρώτο μέρος), με σημαντικότερη εκείνη του Ανσαριφάρντ στο 47ο λεπτό που μπλόκαρε ο Κρίστοφερ Κνετ. Γενικότερα, οι Μάνταλος και Ανσαριφάρντ έδειξαν να έχουν καλή συνεργασία, κάτι που μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό για τη συνεχείς της σεζόν.

Επιπλέον, η μετακίνηση του Ιρανού στα δεξιά, απελευθέρωσε και τον Ολιβέιρα, ο οποίος είχε μία καλή κεφαλιά στο 62ο και ένα δυνατό σουτ στο 64ο λεπτό. Τελικά, τη λύση έδωσε ο δήμιος του Παναιτωλικού, Μάρκο Λιβάγια τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου. Ο Κροάτης έχει "χτίσει" παράδοση απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου, καθώς αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του.

Ωστόσο, λογαριασμό άνοιξε κι ο Μάνταλος που σημείωσε το παρθενικό γκολ απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου, στο 87ο λεπτό, με όμορφο "άδειασμα" του αντιπάλου του και πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Τσιντώτας διόρθωσε το λάθος του Τσιγκρίνσκι

Βέβαια, για να φτάσει η ΑΕΚ στην επικράτηση με 2-0 χρειάστηκε κι ο Παναγιωτης Τσιντώτας. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης, για δεύτερο σερί παιχνίδι μετά τον τελικό του Κυπέλλου, απέκρουσε πέναλτι και πιο συγκεκριμένα του Ματσόλα στο 75ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της ομάδας του. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Χόρχε Ντίας σε ανατροπή του από τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο Αργεντινός, που είχε μόλις μετακινηθεί στο αριστερό άκρο της επίθεσης, μετά την είσοδο του Χαβιέ Μεντόνα, δέχθηκε την εξαιρετική κάθετη του Ντάλσιο και πήρε έξυπνα το πέναλτι από το άτσαλο μαρκάρισμα του Ουκρανού στόπερ.

Μπορεί, λοιπόν, ο Τσιντώτας να γνώρισε την αμφισβήτηση μετά την πώληση του Μπάρκα στη Σέλτικ, αλλά αποδεικνύεται -μέχρι στιγμής- καθοριστικός. Ουσιαστικά, στη μοναδική φάση που χρειάστηκε να επέμβει, ήταν εκεί για την ομάδα του.

Ο Βασιλαντωνόπουλος δεν είναι Μάνταλος

Το βέβαιο, με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, είναι πως ο Βασιλαντωνόπουλος δεν είναι Μάνταλος. Ο 28χρονος χαφ πήρε την ευκαιρία του, έβγαλε ενέργεια, είχε τρεξίματα, αλλά ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να βοηθήσει στη δημιουργία τελικών προσπαθειών. Παρ' όλα αυτά, έδειξε διάθεση και πήρε θετικό βαθμό χάρη στη γενικότερη παρουσία του.

Παράλληλα, το δίδυμο στην επίθεση ήταν οι δύο "πύργοι" Ανσαριφάρντ - Ολιβέιρα, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρεθούν στα πρώτα 45 λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ένωση είχε μόλις πέντε επαφές στην αντίπαλη περιοχή και μόλις δύο τελικές, οι οποίοι δεν ανησύχαν τον Κρίστοφερ Κνετ.

Πηγή: sport24.gr