Basketball Champions League, Χάποελ Ιερουσαλήμ – Περιστέρι 91-78: Πάλεψε αλλά λύγισε (video)

Δεν θα τα κατάφερε

4 Μαρτίου 2020 22:00

Αν και το Περιστέρι πάλεψε και δυσκόλεψε τους αντιπάλους στο Ισραήλ, ηττήθηκε τελικά στην άδεια έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ λόγω κορωνοϊού με 91-78 και βρίσκεται με 1-0 πίσω στην σειρά της φάσης των “16” των playoffs του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα αν και προσπάθησε πολύ για το break στην Ιερουσαλήμ τελικά δεν τα κατάφερε λόγω του κακού τέταρτου δεκαλέπτου που έκανε (επιμέρους σκορ) και παρότι επέστρεψε μία φορά από το -13 και από το αρχικό -8 του πρώτου δεκάλεπτου. Τελικά το Περιστέρι δεν άντεξε και έφυγε με “σκυμμένο” κεφάλι από την άδεια έδρα της ομάδας του Τζέιμς Φελντέιν.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί επί ελληνικού εδάφους και πιο συγκεκριμένα στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” όπου το Περιστέρι θα φιλοξενήσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ (11/3, 21:30) με στόχο την ισοφάριση της σειράς σε 1-1. Σε περίπτωση διπλού οι Ισραηλινοί θα πανηγυρίσουν την πρόκριση στα προημιτελικά των playoffs.

Η εξέλιξη

“Ζωντανό” το Περιστέρι χάρη στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Αρκετά καλά ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και προηγήθηκε με 14-11 (στο 5′) παίζοντας καλά στην επίθεση, όμως με επιμέρους σκορ 8-3 και με 7/14 σουτ (50%) η Χάποελ πήρε το προβάδισμα (19-17 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-18 και την ελληνική ομάδα να έχει 0/7 τρίποντα και τον Φελντέιν να βρίσκεται στους 10 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι διέθεταν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να κάνουν νέο επιμέρους σκορ 16-10 με τον Φελντέιν να έχει 13 πόντους και 2 ασίστ και να προηγηθούν με +13 (41-28 στο 15′) για πρώτη φορά. Το Περιστέρι αντέδρασε με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-2 και έχοντας πλέον 11/15 δίποντα και 4/5 τρίποντα στην δεύτερη περίοδο μείωσε σε 43-40 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-46 και όλα να είναι ανοιχτά για την συνέχεια.

“Λύγισε” στο δεύτερο μέρος η ελληνική ομάδα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιερουσαλήμ και στο άδειο γήπεδο της Χάποελ ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να έχει κάνει ντέρμπι το ματς και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 53-53 (στο 24′). Ο ρυθμός συνέχιζε να είναι υψηλός κάτι που βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν ξανά το προβάδισμα με 67-61 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 72-67 και την Χάποελ να έχει ήδη 17 ασίστ, 9/21 τρίποντα και 17/26 δίποντα!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 8-0 σε 4′ λεπτά και προηγήθηκαν μετά από πάρα πολύ ώρα με +13 (80-67 στο 34′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για το 1-0. Στο 36ο λεπτό του αγώνα το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 82-74 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παρκέ.

2′ λεπτά πριν το φινάλε η Χάποελ ήταν μπροστά με 11 πόντους διαφορά (86-75) και στο τέλος έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση με το τελικό 91-78.

Πηγή: Eurohoops.net