Europa League: Στους «32» ο ΑΠΟΕΛ! «Χαστούκι» για την Άρσεναλ! (Video)

Δείτε όλα τα γκολ! Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων!

29 Νοεμβρίου 2019 01:44

Το ΑΠΟΕΛ πέρασε στους «32» του Europa League!

Champions League: «Φρένο» για Λίβερπουλ, εύκολα η Μπαρτσελόνα! Απολαύστε όλα τα γκολ! (Video)

Η κυπριακή ομάδα κέρδισε 0-2 (12' πεν. Μάτιτς, 43' Μερκής) μέσα στην έδρα της Ντουντελάνζ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Ακόμη και σε περίπτωση ισοβαθμίας την τελευταία αγωνιστική, υπερτερεί της Κάραμπαγκ, καθώς έχει μία νίκη και μία ισοπαλία στα μεταξύ τους ματς. Ετσι, πήρε την πρόκριση μαζί με την Σεβίλλη, που την ίδια ώρα έκανε το 5 στα 5, κερδίζοντας με 2-0 την Κάραμπαγκ.

Μία ακόμη δύσκολη βραδιά για τον Ουνάι Έμερι και την Άρσεναλ που έχασε εντός έδρας από την Άιντραχτ εν μέσω αποδοκιμασιών από τους οπαδούς της, ενώ στο θρίλερ της βραδιάς η Μάλμε πήρε σπουδαία νίκη επί της Ντινάμο Κιέβου με γκολ του Ρόζενμπεργκ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Champions League: Καταδίκη του Ολυμπιακού στο Λονδίνο!

4. Αστάνα 3

Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 100-68: Αποθεώθηκε στην πρεμιέρα ο Πιτίνο!

Κυριαρχική εμφάνιση για τον Παναθηναικό και τον Πιτίνο, που επικράτησε επί της Μπασκόνια. Αυτό που έλειπε από ματς της φετινής EuroLeague, επέστρεψε και είναι η άμυνα!

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ.

Δεν ξεκίνησε καλά ο Παναθηναϊκός στο ματς και στην ουσία έψαχνε να βρει τα πατήματά του απέναντι στην Μπασκόνια. Ο Φολ έκανε την ομάδα του να προηγηθεί με 5-10. Το ένα επιθετικό ριμπάουντ διαδέχονταν το άλλο, με τους «πράσινους» να βγάζουν και πάλι στην επιφάνεια την εν λόγω αδυναμία τους. Ακόμη κι έτσι, η ελληνική ομάδα μπόρεσε να αντιδράσει, να παίξει πιο δυνατά στην άμυνα και να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 12-1 για το 17-11 στο 7'. Όμως ο Νικ Στάουσκας είχε τις δικές του «απαντήσεις» στον Φριντέτ με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια (17-17) πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (20-17).

Ο Ταϊρίς Ράις έδινε με τη σειρά του επιθετικές «ανάσες» παίρνοντας αρκετά καλό βαθμό στο διάστημα που αγωνίστηκε, ενώ από τη στιγμή που ο Καλάθης επέστρεψε στο ματς και επωμίστηκε το μαρκάρισμα του Στάουσκας με το σκορ στο 27-25, άρχισε να... ανοίγει και το ματς για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Το πρόβλημα ωστόσο των «πρασίνων» είχε να κάνει με τα φάουλ αφού ο Παπαπέτρου είχε φορτωθεί με 3 με αποτέλεσμα να αποδυναμωθεί ο «Εξάστερος», τόσο επιθετικά, όσο (και κυρίως) αμυντικά. Ο Πιτίνο προσπαθούσε να βρει την καλύτερη δυνατή χημεία και παρά το γεγονός που ακόμα προσπαθούσε να μάθει τον τρόπο που κινούνται οι παίκτες του και αντίστοιχα οι παίκτες να αφομοιώσουν αυτά που ζητούσε εκείνος, η άμυνα των «πρασίνων» ήταν αρκετά σταθερή και αξιόπιστη. Παναθηναϊκός βγαλμένος από όνειρο... 87-75 επικράτησε της Μπάγερν!

Με ένα 12-3 ο Παναθηναικός μπόρεσε να πάρει το momentum του ματς και να προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά (39-28) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (46-36). Στο πρώτο μισό είχαν σκοράρει οι 10 από τους 11 παίκτες που είχαν «πατήσει» παρκέ (σ.σ. μόνο ο Παππάς ήταν άποντος, ενώ δεν είχε αγωνιστεί ο Μπέντιλ) με τους Καλάθη (8π., 6ασ., 4ρ.) να είχε την μπαγκέτα και τους Φριντέτ (8π., 3ασ., 1/2τρ.), Ράις (6π., 2/2τρ.) να ακολουθούσαν. Ο Μήτογλου συνέχισε τις καλές άμυνες στον Σενγκέλια (6π., 2/7σουτ στο α') ενώ κλειδί για τη διαφορά στο σκορ ήταν η ισορροπία που έφεραν οι «πράσινοι» στα ριμπάουντ (20-20) αλλά και τα καλά ποσοστά έξω από τα 6.75 μέτρα (6/13τρ.).

Ακόμα καλύτερο ήταν το 3ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό αφού δέχτηκε μόλις 15 πόντους και εκτόξευσε την διαφορά στους 21 πόντους με έναν «μαγικό» Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος έβλεπε σαν... βαρέλι το καλάθι της Μπασκόνια. Από τη στιγμή που έπαιζε απελευθερωμένος τα πάντα ήρθαν από μόνα τους! Βέβαια τα πάντα ξεκίνησαν από την φοβερή άμυνα των παικτών του Πιτίνο οι οποίοι έμοιαζαν να «δαγκώνουν» και να κυνηγούν όλες τις χαμένες μπάλες! Το 72-51 του 30' αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στο ΟΑΚΑ, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 26 πόντους (83-57) στο 32'! Η κυριαρχία των «πρασίνων» δεν χωρούσε καμία αμφιβολία έχοντας ως μεγάλο όπλο την ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ ο δείκτης του σκορ ξεπέρασε και τους 30 πόντους (93-61 στο 37')! Basket League: Παναθηναϊκός-Ηρακλής 130-81!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68