Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Basketball Champions League: Πρώτη ήττα φέτος για το Περιστέρι!

Έκανε υπερπροσπάθεια, αλλά δεν τα κατάφερε!

29 Οκτωβρίου 2019 23:27

Basketball Champions League: Το Περιστέρι winmasters των πολλών απουσιών στάθηκε αξιοπρεπέστατα στην έδρα της Τενερίφης, γνωρίζοντας την ήττα για πρώτη φορά φέτος με σκορ 72-68.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρατάχθηκε κόντρα στην Τενερίφη δίχως τους Σαλούστρο, Βασιλόπουλο και Μόρισον, μείωσε στον πόντο με τον Στίβεν Γκρέι (66-65, 38:38) όμως γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν έπειτα από το αρχικό 5/5 στην ΕΚΟ Basket League και το 2/2 στο Basketball Champions League. Με την ευκαιρία διαβάστε: Euroleague: "Συντριβή" για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα!

Οι «κυανοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν το comeback παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Γκρέι (26π.), πέφτοντας στο 2-1 στον Γ' όμιλο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο Santiago Martin, εκεί όπου ο Σκούτσι Σμιθ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 10-13 στο 7:55 όμως η Τενερίφη έτρεξε σερί 15-0 για το 25-13 με το τρίποντο του Ντάνι Ντίεθ στο 12:15!

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι διατήρησε τους γηπεδούχους στο +12, κάνοντας το 35-23 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μείωσε σε 45-37 όμως το αντιαθλητικό του Γκρέι έδωσε τη δυνατότητα στην Τενερίφη να ανεβάσει ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-37), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 51-42. Το Περιστέρι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 66-65 με τις 3/3 βολές του Γκρέι στο 1:22 για το φινάλε, ο ίδιος παίκτης έκανε το 71-68 με τρίποντο στα 9" όμως οι νησιώτες άντεξαν στην πίεση κι επικράτησαν με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68.

Basketball Champions League: "Κακή" μέρα για τον ΠΑΟΚ!

Basketball Champions League: Ακόμα μια "κακή μέρα στο γραφείο" για τον ΠΑΟΚ που κατάφερε μόνο στην δεύτερη περίοδο να κοντράρει στα ίσια τη Νεπτούνας.

Με την ευκαιρία διαβάστε: Ρόπαλα, τσεκούρια, βέργες βρέθηκαν σε συνδέσμους Άρη και ΠΑΟΚ!

Οι Λιθουανοί ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη με 22 πόντους διαφορά, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του BCL.

Super League: "Γονάτισε" την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός! Κυριάρχος για μια ακόμα φορά!

Super League: Ο Αστέρας πάτησε την Λαμία!