Μουντομπάσκετ 2019: «Βόμβα» από τη Δομινικανή Δημοκρατία! Απέκλεισε τους Γερμανούς! (photos-video)

Νίκησε τα «πάντσερ» με 70-68!

3 Σεπτεμβρίου 2019 13:51

Η Δομινικανή Δημοκρατία έκανε το «μπαμ» στο Μουντομπάσκετ, κερδίζοντας τη Γερμανία με 70-68 πετώντας την εκτός συνέχειας της διοργάνωσης! Μουντομπάσκετ 2019: Ιστορική νίκη για την Τσεχία! Επικράτησε της Ιαπωνίας με 89-76! (photos)

Παράλληλα εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16», καθώς έχει ήδη δύο νίκες (και επί της Ιορδανίας) και η Γερμανία δύο ήττες (από τη Γαλλία η άλλη). Βάργκας και Λιζ ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας από την Καραϊβική (με 16 και 17 πόντους, αντίστοιχα), ενώ από τους Γερμανούς διασώθηκε μόνο Σρέντερ, με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του Γερμανία-Δομινικανή Δημοκρατία: 21-16, 39-37, 52-55, 68-70.

Μουντομπάσκετ 2019: "Περίπατος" για την Τουρκία η Ιαπωνία! Νίκησε 86-67!

"Περίπατος" ήταν ο αγώνας του Μουντομπάσκετ για την Τουρκία η Ιαπωνία! Νίκησε 86-67! Δείτε ακόμα: Τεράστια νίκη της Αυστραλίας έναντι του Καναδά με 108-92!

Στο πρώτο της παιχνίδι στο Μουντομπάσκετ της Κίνας νίκησε 86-67 με τον Ιλιασόβα να είναι ο καλύτερος του αγώνα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Τούρκοι ήταν ανώτεροι από την πρώτη στιγμή της αναμέτρησης, έχτισαν μια διαφορά ανώτερη των 10 πόντων από τα πρώτα λεπτά και στη συνέχεια τη διατήρησαν φτάνοντας –τελικά- στην επικράτηση.

Από το 10’ το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 28-12 υπέρ της Τουρκίας και η μικρή προσπάθεια της Ιαπωνίας να μειώσει δεν έφερε αποτέλεσμα. Η δεύτερη περίοδο έληξε 23-19 υπέρ των Ιαπώνων με τη διαφορά να πέφτει στους 12 στο ημίχρονο.

Ωστόσο στη συνέχεια με την βοήθεια των Οσμάν και Κορκμάζ στο σκοράρισμα οι γείτονες έφτασαν στους 18 τους πόντους που τους χώριζαν από τους Ιάπωνες,. Τελικά, το ματς έληξε με 86-67 με τους παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα να παίρνουν το πρώτο τους καλό αποτέλεσμα στη διοργάνωση.

Εκτός του Ιλιασόβα καλοί –για την Τουρκία- ήταν και οι Μαχμούτογλου με 17π. και Οσμάν με 12. Για τους Ιάπωνες ανώτερος ο Χατσιμούρα με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Λιθουανία "διέλυσε" την Σεναγάλη με 101-47!

Η Λιθουανία "διέλυσε" την Σεναγάλη με 101-47 στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ! Να σας θυμίσουμε: Ο Αντετοκούνμπο στην καλύτερη φάση της 2ης ημέρας! (Video)

Η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις διέλυσε με 101-47 τους Αφρικανούς και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Το ματς δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής αφού από το ξεκίνημα οι Λιθουανοί μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι, πήραν διαφορά και δεν επέτρεψαν στην Σενεγάλη όχι μόνο να φανεί ανταγωνιστική αλλά ούτε να περάσει τους πενήντα πόντους! Η ανωτερότητα της Λιέτουβα ήταν εμφανής εξ αρχής και η ομάδα του Αντομάιτις ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με +17 (10-27), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει τους 27 πόντους (21-48).

Μια από τα ίδια και στην επανάληψη. Η Λιθουανία συνέχιζε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, μεγάλωνε την διαφορά και η Σενεγάλη έδειχνε να έχει παραδώσει... πνεύμα. Το 33-77 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου, ενώ η διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφτασε ακόμη και στους πενήντα πόντους. Μάλιστα, η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την Λιθουανία να επικρατεί με 101-47 της Σενεγάλης.

Επτά παίκτες των νικητών ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, ανάμεσα σε αυτούς και ο Κουζμίνσκας του Ολυμπιακού, ενώ οκτώ πόντους είχε ο Ματσιούλις της ΑΕΚ.