Μουντομπάσκετ 2019: Με «εκτελεστή» τον Μεϊρί η Τυνησία επικράτησε του Ιράν με 79-67!

«Βήμα» για τους «16»!

2 Σεπτεμβρίου 2019 13:47
Μουντομπάσκετ 2019:  Με «εκτελεστή» τον Μεϊρί η Τυνησία επικράτησε του Ιράν με 79-67!

Η Τυνησία επιβλήθηκε με 79-67 του Ιράν για την δεύτερη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ της Κίνας, σημείωσε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και ετοιμάζεται για... τελικό με το Πουέρτο Ρίκο την τελευταία αγωνιστική των ομίλων! Μουντομπάσκετ 2019: Άνετη νίκη της Αργεντινής κόντρα στη Νιγηρία με 94-81!

Οι Τυνήσιοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και στηριζόμενοι στο μεγαλύτερο βάθος τους πήραν μία σπουδαία νίκη. Πλέον, αυτό που θέλουν είναι να νικήσουν το Πουέρτο Ρίκο την τρίτη αγωνιστική, προκειμένου να προκριθούν στην φάση των "16"!

Ο Σάλα Μεϊρί ήταν ο ηγέτης των Τυνήσιων. Ο ΝΒΑερ σέντερ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους με 2/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 5 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής, σε μία εντυπωσιακή εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-35, 59-48, 79-67

ΤΥΝΗΣΙΑ (Πάλμα): Αντάμπα 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπεν Ρομντάν 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κενουφί, Ελ Μαμπρούκ 11 (3/8 τρίποντα), Χαντιντάν 2, Κνιούα, Μεζρί 22 (2/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 τάπες σε 36'10''), Ρολ 18 (6/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα)

ΙΡΑΝ (Σχαντιντάμπ): Γκεραμιπούρ 18 (9/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χαντάντι 13 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουν, 8 ασίστ, 2 τάπες σε 33'52''), Χασάν 2, Χοσέιν, Γιαμσίντι 4 (1/7 σουτ), Μασαγιέκχι 10 (1), Μίρζα, Μοζάφα 3 (1), Νικ Μαχμπαράμι 3 (1), Ροσταμπούρ, Γιακχαλί 14 (1), Ζανγκένεχ

Μουντομπάσκετ 2019: Ελπιδοφόρα νίκη της Βενεζουέλας έναντι της Ακτής Ελεφαντοστού με 87-71!

Με τον γκαρντ Heissler Guillent να κάνει πράματα και θάματα, η Βενεζουέλα υπέταξε την Ακτή Ελεφαντοστού για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ και ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς με την οικοδέσποινα Κίνα που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Να σας θυμίσουμε: Η Λιθουανία "διέλυσε" την Σεναγάλη με 101-47!

Η ομάδα της Ν. Αμερικής με 31 πόντους του Heissler Guillent κατάφερε να επικρατήσει των Ιβοριανών και να συνεχίσει να ελπίζει για πρόκριση στη β'΄φάση του Μουντομπάσκετ, έχοντας μία νίκη και μία ήττα μέχρι τώρα. Οι Βενεζουελάνοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος του α' ημιχρόνου στους 17 πόντους (49-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, αλλά και στο τέταρτο η Ακτή Ελεφαντοστού εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική και με μπροστάρη τον Charles Abouo (16 π.) προσπάθησε να «γυρίσει» το παιχνίδι. Δεν τα κατάφερε, όμως, και έτσι θα μείνει εκτός της β' φάσης του Μουντομπάσκετ, την ίδια στιγμή που η Βενεζουέλα θα κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης στον «τελικό» με την Κίνα την Τετάρτη.

Μουντομπάσκετ 2019: Περίπατος της Ιταλίας κόντρα στην Ανγκόλα (92-61)!

Xωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Ιταλία νίκησε την Ανγκόλα στο Μουντομπάσκετ 2019 και έκανε το «2 στα 2»,εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Μουντομπάσκετ 2019: Μεγάλη νίκη της Ελλάδας επί του Μαυροβουνίου!

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, μη θέλοντας να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται 25-11. Στο β' δεκάλεπτο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ημίχρονο είχαν ήδη πάρει μια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων (44-21). Στο β' ημίχρονο, και παρά τις πολλές αλλαγές, η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε, με τους Ιταλούς να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και με πρώτο σκόρερ τον Μπελινέλι να φτάνουν στην άνετη επικράτηση. Από τους Ανγκολέζους, ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61.

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική μας ομάδα δίνει αύριο, Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου, ίσως τον πιο σημαντικό αγώνα της στην πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ, με αντίπαλο τη Βραζιλία (15:00, μετάδοση από την ΕΡΤ). Ένα ματς που θα κρίνει, κατά τα φαινόμενα, την πρωτιά στον όμιλό μας και συνεπώς τη συνέχεια στην επόμενη φάση.