Η απίθανη Γεωργία Δαμασιώτη πήρε το ασημένιο κι έφυγε για Παρίσι! (video)

Έκανε την κούρσα της ζωής της και προκρίθηκε πανάξια στους Ολυμπιακούς Αγώνες

21 Ιουνίου 2024 23:58
Από Κυριάκος Μελλίδης

Την κούρσα της ζωής της έκανε η Γεωργία Δαμασιώτη στον τελικό των 100μ πεταλούδας, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, το απόγευμα της Παρασκευής (21/6) στο Βελιγράδι.

Με τρομερό δεύτερο 50άρι, η νεαρή Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέτυχε την πιο ευχάριστη έκπληξη από ελληνικής πλευράς στη διοργάνωση, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο με 57.74. Επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, καθώς κατέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της τα 59 δευτερόλεπτα (είχε 58.00) και -το σημαντικότερο απ’ όλα- έπιασε το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (είναι 57.92).

Στον ίδιο τελικό, η Άννα Ντουντουνάκη έμεινε εκτός μεταλλίων, καθώς ολοκλήρωσε στην 5η θέση με 58.34.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βελγίδα Ρους Βάνοτερντικ, που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης με 57.47 ενώ το χάλκινο πήρε με 58.06 η Σουηδέζα Σάρα Γιούβενικ.//Α.

Δείτε την κούρσα:

Απόστολος Χρήστου από χρυσάφι: Πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο - Χάλκινο μετάλλιο ο Μακρυγιάννης!

Ο Απόστολος Χρήστου διατήρησε τα σκήπτρα του. Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 50μ. ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου στο Βελιγράδι και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρώπης. Χάλκινο μετάλλιο για τον Μακρυγιάννη.

Πρώτη φορά δύο μετάλλια στον ίδιο αγώνα η Ελλάδα

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Ελλάδα εξασφάλισε δύο μετάλλια στο ίδιο αγώνισμα σε μεγάλη διοργάνωση της κολύμβησης. Ο Απόστολος Χρήστου υπερασπίστηκε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο, κερδίζοντας τον τελικό με 24.39, ενώ ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης πήρε την τρίτη θέση με 24.74 και πανηγύρισε το πρώτο του μετάλλιο στην κατηγορία ανδρών. Ανάμεσά τους βρέθηκε ο Πολωνός Κσαβέρι Μάσιουκ με 24.63.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό της καριέρας του Απόστολου Χρήστου σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και το έβδομο στο σύνολο. Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισίου.