Σάββατο, 15 Ιουνίου 2024

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 96-99: Μετά κόπων και βασάνων πέρασαν στα ημιτελικά οι πράσινοι

Τα «χρειάστηκε» αλλά πήρε το ματς στην παράταση

18 Μαΐου 2024 22:41

Μπορεί να του βγήκε το... λάδι, αλλά τουλάχιστον πήρε το ματς ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τελικό σκορ 99-96 στην παράταση και πέρασε στα ημιτελικά της Basket League. Ενώ νωρίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και με μπροστάρη τον Μήτογλου πήρε το προβάδισμα από νωρίς στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα την αναμέτρηση όμως προϊόντος του χρόνου άρχισε να βρίσκει και εκείνος ρυθμό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους πράσινους στο +7 και στο 29-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγάλη συχνότητα και τον ΠΑΟΚ να ακολυθεί τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Πέρασε μπροστά μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά μέχρι και με τρεις πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός ξαναπέρασε μπροστά. Το ημίχρονο έκλεισε με τρομερό τρόπο από τον Πόρτερ, ο οποίος έβαλε τρίποντο και φάουλ, έχασε την βολή, πήρε όμως το ριμπάουντ και έβαλε το καλάθι στο τέλος του χρόνου που έγραψε το 49-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικός και με τον Πόρτερ να τον οδηγεί έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +8 και μάλιστα δύο φορές μέσα στην ίδια περίοδο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 67-61.