Καρδίτσα - Απόλλωνας Πάτρας: Οι Θεσσαλοί έκαναν επίδειξη δύναμης και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στα playouts (video)

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάνκοβιτς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ

21 Απριλίου 2024 22:04
(EUROKINISSI)

Στην ένατη νίκη της στη σεζόν έφτασε η Καρδίτσα το βράδυ της Κυριακής (21/4) που επικράτησε άνετα με 95-67 του Απόλλωνα Πάτρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των playouts της Stoiximan Basket League.

Με την ευκαιρία, δείτε πόσο νίκησε η ΑΕΚ τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, με το σκορ στα πρώτα επτά λεπτά να τοποθετείται στο 20-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 28 πόντων (59-31, 20') και απλοποίησαν το έργο τους για την τελική έκβαση του αγώνα.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάνκοβιτς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Μακ αρίθμησε 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον ΜακΚάλουμ να καταγράφει 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την πλευρά των Πατρινών ξεχώρισαν οι Όσμπορν (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μπράουν (14 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Στο 9-17 ανέβηκε η Καρδίτσα, στο 4-22 έπεσε ο - ήδη υποβιβασμένος - Απόλλωνας Πάτρας στην κατάταξη των playouts της Stoiximan Basket League.

Άρης - Κολοσσός: Ο Μπραΐκοβιτς σκέπασε τα καλάθια και χάρισε τη νίκη στους Ροδίτες (video)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Άρη με 69-60 στη Θεσσαλονίκη, με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να κάνει εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ και να οδηγεί την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Με την ευκαιρία, δείτε ποιος παίκτης του «Περιστερίου» καταζητείται για ενδοοικογενειακή βία.

Ο ψηλός του Κολοσσού σκόραρε 20 πόντους (8/11 δίποντα, 4/7 βολές), ενώ κατέβασε 14 ριμπάουντ, ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ.

Στο 10-16 ανέβηκε ο Κολοσσός, στο 13-13 έπεσε ο Άρης στην κατάταξη του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατώντας τον Άρη πολύ χαμηλά στο σκορ. Η ομάδα του Σεγκούρα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κράτησε τους Θεσσαλονικείς στους 11 πόντους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (11-19). Στη δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με ένα επιμέρους 21-15 έριξε τη διαφορά στο καλάθι, με τον Κολοσσό να πηγαίνει στο +2 στην ανάπαυλα (32-34).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στο φινάλε. Ο Μπραΐκοβιτς κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια, ο Γκάουντλοκ έβαλε κομβικά σουτ και ο Κολοσσός πέρασε από το "Nick Galis Hall" με το θετικό αποτέλεσμα.