Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Basket league: Πάτησε το γκάζι ο Άρης στη γ' περίοδο και έκλεισε τη regular season με νίκη

Νίκησε το Λαύριο με 84-60

23 Μαρτίου 2024 19:37
(EUROKINISSI)

Ο Άρης ολοκλήρωσε με επιβλητική νίκη την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League, επικρατώντας με 80-64 του Λαυρίου το απόγευμα του Σαββάτου (23/3) στο - κεκλεισμένων των θυρών - Αλεξάνδρειο.

Με την ευκαιρία, δείτε την επική του ΠΑΟ απέναντι στην Μπάρτσα.

Σε μια ισορροπημένη αναμέτρηση μέχρι το πρώτο μέρος, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλήγωσε εκείνη του Κώστα Μέξα με ρεσιτάλ τριπόντων (6/11) στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 24-9) για να θέσει τις βάσεις και να πανηγυρίσει τη 12η νίκη της στη σεζόν.

Πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπλούμπεργκς με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Τολιόπουλο να σημειώνει 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Χάρελ να προσθέτει 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην αντίπερα όχθη, για το Λαύριο ξεχώρισε ο Καστανέδα με 15 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Θόρντον να προσφέρει 14 πόντους.

Στο 26-14 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 40-26 οι πόντοι στη ρακέτα, 23-7 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 10-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 29-13 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

Ο Άρης έκλεισε την regular season του πρωταθλήματος στην 5η θέση με 12 νίκες και 10 ήττες, ενώ το Λαύριο κατέγραψε ρεκόρ 8-14, μετά από την ολοκλήρωση και της 22ης αγωνιστικής.