Περιστέρι - Λε Μαν 78-86: «Λύγισε» και αυτή τη φορά κόντρα στους Γάλλους

Εντός έδρας ήττα

6 Δεκεμβρίου 2023 21:39
(ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ/EUROKINISSI)

Η Λε Μαν πλήγωσε ξανά το Περιστέρι bwin, περνώντας με 86-78 από το Ανδρέας Παπανδρέου στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Εντός έδρας ήττα με 86-78 υπέστη το Περιστέρι bwin από τη Λε Μαν, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποχώρησε στο 2-3 και περιμένει με αγωνία την έκβαση του αγώνα Μάλαγα - Φάλκο (6/12, 21:30), μιας και αν εκεί κερδίσουν οι Ισπανοί, τότε οι Ούγγροι θα μείνουν και μαθηματικά εκτός συνέχειας.

Η ελληνική ομάδα μπήκε εξαιρετικά στο ματς, αλλά προϊόντος του χρόνου είχε πτωτική απόδοση, γνωρίζοντας για δεύτερη φορά φέτος ήττα από τη γαλλική ομάδα.

Περιστέρι - Λε Μαν 78-86

Ο αγώνας

Το Περιστέρι bwin μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένο να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε στο 6'20" (19-9), ενώ το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 25-14, με τον Ντάνγκουμπιτς στους 9 πόντους και τον Ράγκλαντ στις 5 ασίστ.

Με τον Ματ Λιούις να βάζει 10 από τους 19 πόντους της Λε Μαν στη δεύτερη περίοδο και το Περιστέρι bwin να έχει μόλις 1/8 τρίποντα στο ίδιο διάστημα, το ματς έγινε ντέρμπι (36-33, 20').

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο. Οι Γάλλοι προσπέρασαν με 50-48 στο 26'42", όμως η ελληνική ομάδα κατάφερε να μπει στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο στο +3 (58-55, 30').

Βρίσκοντας τρία εύστοχα μακρινά σουτ μέχρι το 34', η Λε Μαν προσπέρασε με 70-66. Η ψαλίδα άνοιξε στους 9 πόντους (71-80) στα 1'36" πριν το τέλος, αφού πλέον η ψυχολογία βρισκόταν στην πλευρά των φιλοξενούμενων.