Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Περιστέρι bwin - Λαύριο: Ζορίστηκε, αλλά πήρε τέταρτη συνεχόμενη νίκη η ομάδα του Σπανούλη

Το Λαύριο έβαλε πολύ δύσκολα στο Περιστέρι bwin, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 89-87

18 Νοεμβρίου 2023 19:21
(ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη στην Stoiximan Basket League πέτυχε το Περιστέρι bwin, που ζορίστηκε αρκετά από το Λαύριο, αλλά τελικά επικράτησε με 89-87 για να βρεθεί για πρώτη φορά φέτος σε θετικό ρεκόρ (4-3). Με την ευκαιρία, δείτε το σκορ που έληξε ο αγώνας ΠΑΟ με Βίρτους Μπολόνια.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, βάζοντας 32 πόντους με 9/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/9 βολές στην πρώτη περίοδο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με το Λαύριο να μένει μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το φινάλε, χάρη στην καλή άμυνα που έπαιξε στην τρίτη περίοδο, αλλά και χάρη στην ευρύτερη ευστοχία του από την περιφέρεια (11/22 τρίποντα). Να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι έβαλαν τα 4 από τα 10 τρίποντά τους στην τελευταία περίοδο.

Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς πέτυχε double-double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Τζο Ράγκλαντ έκανε λίγο από όλα, μετρώντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη. Άλλους 15 πόντους προσέφερε ο Νίκος Χουγκάζ -που είχε βάλει τους 13 πριν την ανάπαυλα- ενώ άλλους 14 ππόντους σημείωσε ο Κένι Γουίλιαμς.

Ο Εξάβιερ Καστανέδα και ο Μάρκους Θόρτον ήταν αυτοί που έλαμψαν από πλευράς Λαυρίου. Ο πρώτος είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο δεύτερος έβαλε άλλους 19 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Σταματόπουλος, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87