Euroleague: Χάθηκε για δυο 10λεπτα ο Παναθηναϊκός και παραδόθηκε στη Μπάρτσα - Κράτησαν τα προσχήματα στο τέλος οι… μικροί (photos)

Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έσωσαν την κακή εικόνα του «Τριφυλλιού» μέχρι το 30'

3 Νοεμβρίου 2023 23:37
ΕUROKINISSI
Από Κυριάκος Μελλίδης

Πολύ υψηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Μπαρτσελόνα για τον λαβωμένο Παναθηναϊκό, που ταξίδεψε στην Ισπανία χωρίς τους Κώστα Σλούκα, Λούκα Βιλντόσα, Ιωάννη Παπαπέτρου και γνώρισε ήττα με 80-72 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην πρώτη περίοδο του αγώνα, αλλά δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγάνε διψήφιες διαφορές, παρουσιάζοντας σοβαρό πρόβλημα στα ριμπάουντ.

μπαρτσελονα-παναθηναικοσ
ΕUROKINISSI

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ήταν ευθέως ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα, χάρη στην ευστοχία του, αφού έκλεισε την περίοδο με 4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/3 βολές, βρισκόμενος μια ανάσα πίσω από την Μπαρτσελόνα (21-20, 10').

Η εικόνα άλλαξε όμως άρδην στη δεύτερη περίοδο. Εκεί οι πράσινοι είχαν μόλις 2/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/5 βολές. Πέρα όμως από την αδυναμία τους να συνδεθούν με το καλάθι, οι παίκτες του Αταμάν είχε και τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ. Είναι ενδεικτικό ότι η Μπαρτσελόνα είχε 24 ριμπάουντ -εκ των οποίων τα 10 επιθετικά- στο πρώτο μέρος, βρίσκοντας 17 πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν μαζέψει μόλις 9 ριμπάουντ (τα 3 ήταν επιθετικά). Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 45-33 του 20'.

ΕUROKINISSI

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα, αφού δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης να κάνει το step-up και να υποκινήσει μία αντεπίθεση. Κάπως έτσι η Μπάρτσε βρέθηκε στο +24 (71-47) στο 30'.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι επαναπαύθηκαν και έριξαν ταχύτα στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε αυτό για να μαζέψει τη διαφορά, αλλά και για να δώσει χρόνο σε Μωραΐτη - Μαντζούκα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Λάτισεβς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα παίξει στο Βερολίνο με την Άλμπα (10/11, 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (10/11, 21:30).