Τρίτη, 30 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2023: Καναδάς - Βραζιλία 65-69 - Σπουδαία νίκη για τους Βραζιλιάνους και όλα στο 3-1 στο Group L

Η ομάδα του Γκουστάβο Κόντι πανηγύρισε μεγάλο αποτέλεσμα

1 Σεπτεμβρίου 2023 18:45

Στο σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε Καναδά και Βραζιλία για το Group L του Μουντομπάσκετ 2023, η ομάδα του Γκουστάβο Κόντι πανηγύρισε μεγάλο αποτέλεσμα, καθώς νίκησε με 69-65.

Πλέον όλες οι ομάδες του ομίλου βρίσκονται στο 3-1 και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στις αναμετρήσεις της Βραζιλίας με την Λετονία και της Ισπανίας με τον Καναδά. Κορυφαίος για τη Σελεσάο ο Μπρούνο Καμπόκλο, ο οποίος πέτυχε νταμπλ - νταμπλ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Λετονοί λίγες ώρες νωρίτερα επιβλήθηκαν της Ισπανίας με 74-69 και η τελευταία αγωνιστική επιφυλάσσει μεγάλες συγκινήσεις, καθώς και οι τέσσερις ομάδες είναι ισόβαθμες.

Χαμηλός ρυθμός, μπροστά η Βραζιλία

Με τον Καμπόκλο να μπαίνει ορεξάτος στο ματς, σκοράροντας έξι πόντους, η Βραζιλία έκανε το 5-12 αιφνιδιάζοντας τον Καναδά, που είχε λύσεις ως τότε μόνο από τον Πάουελ. Τα τρίποντα των Αλεξάντερ-Ουόκερ και Ντορτ έδωσαν μια ανάσα στην ομάδα τους, που μείωσε σε 13-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μουντομπάσκετ 2023 Καναδάς - Βραζιλία 65-69

Με σερί στο +10 ο Καναδάς

Η Βραζιλία έμεινε μπροστά μέχρι το 20-22 με καλάθι του Χουέρτας, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά ο Καναδάς ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Ο Ντορτ με έξι σερί πόντους έδωσε το σύνθημα, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ συνέχισε και το σκορ έγινε 37-27, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Έμειναν κοντά οι Βραζιλιάνοι

Με τρίποντο του Σοάρες και καλάθι του Ντε Πάουλα, οι Βραζιλιάνοι μείωσαν σε 42-36, σκορ που έμεινε αμετάβλητο για τρία λεπτά και έως το 27' καθώς οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν τον... στόχο στο καλάθι. Ντορτ και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ πέτυχαν ακόμα δύο τρίποντα για το +10 του Καναδά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-45.

Το έκρινε ο Γιάγκο Ντος Σάντος

Η συνέχεια επιφύλασσε ένα μεγάλο ντέρμπι... Ο Ντίας έδωσε λύσεις επιθετικά και ο Σάντος με βολές έβαλε μπροστά τη Βραζιλία (52-53), με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ ως το τέλος (59-59 στο 38'). Με 1/2 βολές των Καμπόκλο και Ντορτ διατηρήθηκε η απόλυτη ισορροπία, με τον Γιάγκο Ντος Σάντος να δίνει μεγάλη ανάσα στην ομάδα του, καθώς με τέσσερις σερί πόντους έγραψε το καθοριστικό 60-64 στα 26'' πριν το φινάλε. Ο Ντορτ έκανε λάθος, ο Μπρουκς έβαλε τις βολές (60-66) και το τρίποντο του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ στα 0,9'' (65-68) δεν πρόλαβε να αλλάξει τίποτα όσον αφορά τον τελικό νικητή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 37-27, 52-45, 65-69.